Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Örgü , Tekstil ve Dokuma Giysiler

Bu bölümde çeşitli örgü işleri ve hızlı şekilde tekstil ürünleri hazırlamak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Kumaş boyamadan örme Etek ve Hırka hazırlamaya kadar çok çeşitli konular bu bölümdedir.


Ütüleme makinesi nasıl kullanılır

Kuru temizleme çok eskilere dayanan bir iştir. Rivayete göre "Jolly Belin"in hizmetçisi gaz lambasını kaza ile lekeli bir ürünün üzerine düşürür. Ürünün üzerine dökülen gaz yağı uçunca dökülen yerdeki lekenin de sihirli bir şekilde yok olduğunu fark eden Jolly Belin etrafındaki insanların elbisesindeki lekeleri de bu yol ile çıkarmaya başlar ve vermiş olduğu bu hizmetin adına da kuru temizleme demiştir. Günümüzde sosyal yaşamın ve tekstil sektörünün gelişmesine bağlı olarak çok çeşitli ürünler üretilmeye başlanmıştır. Bunun yanında gerek gıda sektörü gerekse diğer endüstrilerin gelişmesine bağlı olarak günlük hayatımızda çok sayıda leke ile karşılaşılır olmuştur. Giydiğimiz giysilerde oluşan lekelerin ve tekstil giysi üretimi sektöründe giysi üretimi safhasında oluşan lekelerin giderilmesi için kullanılan kuru temizleme makineleri hassas giysilerin ve kumaşların deforme olmadan lekelerinden arındırılması için gerekli bir unsurdur. Ütünün ilk izleri ise, ilkel insanın yeryüzüne adım attığı çağa uzanır. Teknoloji, aşama aşama ütünün çehresini değiştirerek gerek evlerde gerekse tekstil üretimi yapan sektörde bugün vazgeçilemez bir araca dönüştürmüştür. Artık günümüzde düz örme giysi üretim sektörünün gelişmesi ve üretimin hızlandırılması ile birlikte düz örme kumaşın yapısını bozmadan ütüleme yapabilecek ve sadece düz örme kumaş veya giysilerin ütülenmesinde kullanılan çeşitli özelliklerde ütüleme makineleri geliştirilmiştir. Bu dersle kuru temizleme ve düz örme ütülerinin özelliklerini öğrenerek bu makineleri kullanabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler