Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Fotoğraf ve Grafik Dersleri

Bu bölümde temel fotoğrafçılık terimlerinden uzmanlık için gerekli birçok konuya kadar çeşitli dersler bulabilirsiniz. Grafik başlığı altında ise birçok grafik terimi ve bunların bilgisayardaki karşılığını öğreneceksiniz.


Cansız Modeller ile Çizim

Desen çizimine başlamadan önce uygulaması yapılacak modelin kompozisyon kurallarını dikkate alarak göze hoş gelecek şekilde düzenlenmesi önemlidir. Farklı düzenleme denemeleri iyi bir kompozisyon kurmanız açısından size faydalı olacaktır. Kompozisyonu oluşturan objeleri önce incelemeli, görmeli öyle çizim yapmalı daha sonra da ayrıntıya geçilmelidir. Modeldeki üçüncü boyut, bütün parça ilişkisi, plan ve ışık gölge ancak sağlam bir desen sonunda oluşturabilir. İyi desen çizebilmek desenin işleminde yer alan çizgi hareket, denge, hacim, oran, form, ritim, kompozisyon, perspektif, ışık ve renk kavramlarının öğrenilmesiyle sağlanabilir. Hazırlanan bu derste cansız model çizimleri, desende kompozisyon tanımları, kompozisyon uygulamaları, desende oran-orantı, kompozisyona hacim verme uygulamalarıle ilgili konuları ele alacağız. Ders sonunda öğrendiğiniz becerileri sanatla ilgili tüm alanlarda kullanabilir ve hatasız bir biçimde cansız modellerden çizim uygulaması yapabilirsiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır