Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Zeytin nasıl yapılır

Sofralık yeşil zeytin çeşitlerinden “kırma zeytin” ve “çizme zeytin” ülkemizde çok uzun yıllardır zeytin işleme teknikleri (yöntemleri) arasında yer almaktadır. Bu teknikle yeşil zeytinlerin işlenmesi hem zeytin işleme sektöründe hem de aile ihtiyacını karşılamak üzere evde yapılan üretimde yaygın olarak kullanılmaktadır. Zeytinlerin işlenmesinde bu yöntemlerin karakteristiği olarak ilk işlemler arasında “kırma” / “çizme” işlemleri yer alır. İşleme tekniğinin çok eski tarihlerden beri devam etmesinin etkisiyle kırma ve çizme işlemleri geleneksel olarak elle yapılmaktaydı. Sofralık zeytin işleme sektörünün giderek güçlenmesi ve işletmelerin profesyonel yaklaşım geliştirmesi, ayrıca teknolojik gelişmelerin de katkısıyla günümüzde “geleneksel işleme teknikleri” olarak değerlendirebileceğimiz bu işlemler makinelerle yapılmaktadır. Böylece daha hızlı, daha düzenli ve daha başarılı ürün işleme mümkün olmaktadır. Bu ders ile “kırma” ve “çizme” işlemlerinin amacını ve nihai ürüne etkisini kavrayarak bu işlemleri yapabilme, gerekli araç- gereçleri tanıyıp kullanabilme, basit bakım ve temizliğini yapma bilgi ve becerilerini kazanacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler