Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Zeytin yapım aşamaları

Bildiğiniz gibi sofralık yeşil zeytin çeşitlerinden biri “dolgulu zeytin”dir. Dolgulu zeytin hazırlayabilmek için önce zeytinlerin işlenerek olgunlaştırılması, çekirdeklerinin çıkarılması ve çekirdek boşluğuna dolgu malzemelerinin yerleştirilmesi gerekir. Bunun için kullanılacak dolgu malzemesine/malzemelerine karar verilmesi, dolgu malzemesinin özelliğine göre önceden işlenmiş olması gerekmektedir. Bazı işletmeler kullanacakları dolgu malzemelerini kendileri hazırlamakta, bazı işletmeler ise işlenmiş dolgu malzemesi alarak hazırladıkları zeytinlerde kullanmaktadırlar. Günümüzde dolgulu zeytin oldukça fazla talep gören çeşitlerden biridir. Talebin fazla olması paralelinde işletmeler de bu çeşidin işlenmesine önem vermekte, kullanılan dolgu malzemeleri çeşit olarak da her geçen gün artmaktadır. Zeytinle renk ve tat yönünden uyum sağlaması koşuluyla, tüketicilerin beğenileri ve tercihleri de göz önüne alınarak pek çok gıda maddesi dolgu amaçlı kullanılabilir. Nitekim her geçen gün dolgu maddelerine yenilerinin eklendiğini görmekteyiz. Bu konuda farklı ürünlerle denemeler yapıp, tüketici kitlesinin fikirleri alınarak uygulamaya koymak mümkündür.Böylece üreticinin yenilikçi ve üretken olması ölçüsünde kullanılan malzemenin çeşitli olması sınırları geniş uygulamaların gerçekleşmesine yol açacaktır. Bu ders ile günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan dolgu malzemelerinin doluma hazırlanmasını öğreneceksiniz. Kullanılan gıda maddesinin özelliğine uygun olarak; gerekli ayıklama, temizleme, fermantasyonunu gerçekleştirme gibi aşamaları gerçekleştirerek doluma hazırlayabilme, gerekli araç-gereçleri tanıyıp kullanabilme, basit bakım ve temizliğini yapabilme bilgi ve becerilerini kazanacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler