Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Zeytin yapım aşamaları 2

Zeytin danesinden yağ elde edilmesi tamamen fiziksel bir süreçtir. Bundan dolayı bir anlamda zeytinyağı meyve suyu gibi düşünülebilir. Yani zeytinyağı “saf yağ” değildir. Çünkü işleme sürecinde zeytin meyvesinde bulunan bazı bileşenler de yağ ile birlikte alınmaktadır. Bu bileşenler zeytinyağının karakteristik aromasını sağlamakta, ayrıca sağlık için yararlı olmasına kaynak teşkil etmektedir. Zeytinden yağ elde edilmesi sırasıyla yıkama-kırma-hamur yoğurma-yağı ayırma işlemlerini kapsar. Yağ üretiminde danenin kırılması ve yoğurma elde edilen yağın kalitesi ve miktarı bakımından en önemli aşamadır. Uygulanan yöntemler ile kullanılan ekipmanlar da elde edilecek natürel yağın miktar ve kalitesini etkilemektedir. Bu ders ile naturel zeytinyağı elde etmek için zeytinleri özelliklerine göre gruplamayı, uygun şekilde yıkamayı, kırma ve zeytin hamuru yoğurmayı, bu işlemleri başarıyla gerçekleştirmek için dikkat edilmesi gereken hususları öğrenerek, gerekli araçgereçleri tanıyıp kullanabilme, basit bakım ve temizliğini yapabilme bilgi ve becerilerini kazanacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler