Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Zeytin nasıl terbiye edilir

Yapılan pek çok araştırma tükettiğimiz gıdaların uygun şekilde işlenmemesi ve uygun şartlarda bekletilmemesi sonucu insan sağlığı için ciddi tehlikelere neden olabileceğini ortaya koymaktadır. Sağlığımızı korumak için tükettiğimiz gıdalar temizlik ve hijyen koşullarının uygun olmadığı ortamlarda ve bilinçsiz kişilerce üretildiğinde sağlığımızı bozan önemli bir riske dönüşebilmektedir. Ürettiğimiz ürünün güvenilir olması “tarladan sofraya” kadar her aşamada hijyen ve sanitasyon kurallarının uygulanmasını gerektirmektedir. İyi nitelikli ham madde temini, personel-işletme-ekipman temizliği, ürün işleme aşamalarının titizlikle uygulanması, uygun şartlarda ambalajlama, depolama ve dağıtım, satışa kadar uygun şartlarda muhafaza gibi bir süreç “güvenilir ürün” diyebilmenin gereğidir. Ham madde işletmeye geldiğinde toz, toprak, kimyasal ilaç kalıntıları, yabancı maddeler gibi etkenlerle kirliliğin en fazla olduğu durumdadır. Bu nedenle işleme basamağının ilk adımı olan “ham madde temizleme”, nihai ürünün mikrobiyal, kimyasal ve fiziksel kirlilik unsurlarından arındırılması açısından çok önemlidir. Bundan sonraki aşamalarda dikkatli ve titiz çalışıldığında sağlığa uygun, kaliteli ürün elde etmek mümkün olacaktır. Bu ders ile sofralık zeytin veya zeytinyağı olarak işlenmek üzere gelen ham maddeyi temizleme, gerekli araç-gereçleri tanıyıp kullanabilme, basit bakım ve temizliğini yapma bilgi ve becerilerini kazanacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler