Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


Uzman yüzme teknikleri

Deniz ve göller; güzellik, ekonomik kazanım potansiyeli olarak görülebilir. Deniz ve göller bunları sunarken aynı zamanda tehlikeleri de beraberinde getirir. Tehlikelerle her an her yerde karşılaşabileceğimizi biliriz; ancak denizde karşımıza çıkan tehlikelerden kurtulmanın karadaki tehlikelerden kurtulmaktan daha zor olduğu ortadadır. Denizdeki tehlikelerden zarar görmeden kurtulabilmeyi, deniz adamının ustalıkla başarabilmesi gerekir. Deniz aracında çıkabilecek yangında ya da petrol ve türevlerinden oluşacak deniz yangınlarında, denizin yüzeyindeki tabaka yanar hale geçebilir ve kazazede yanan bu deniz alanından geçmek zorunda kalabilir. Bu durumda iyi bir deniz adamının yapması gereken, önce kendini batan geminin tehlikelerinden korumak ve civardaki can kurtarma araçlarına ulaşmak olacaktır. Bu derste, su yüzeyinde nefeslenebilmeye, su yüzeyinin altından emniyetli bir şekilde yüzebilmeye ve bu esnada kulaklarınızın basınçtan dolayı zarar görmemesine olanak sağlayacak bilgileri bulacak ve uygulayabileceksiniz. Bu bilgiler size aynı zamanda serbest dalış denen aletsiz dalışın ilk tekniklerini de vererek su altının eşsiz güzelliklerini keşfetme olanağı sağlayacaktır. Kulak zarının bir görevi de vücuda etki eden basınç değişikliklerine göre içeri veya dışarı doğru esneyerek hava basıncını kontrol etmektir. Zarın bu görevini yapabilmesi için içerideki hava basıncıyla dışarıdaki hava basıncının eşitlenmesi gerekir. Kulak zarının basınç dengeleme gereksinimi vücudun dışındaki basınç değişimlerinden kaynaklanır. Dış basınç, su kütlesi dışında, deniz seviyesindeyken vücudun iç basıncına eşit olup 1 atmosfer değerindedir. Suyun yüzeyinden aşağı dibe doğru her 10 metre derinlikte 1 atmosfer artar.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler