Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


Resimli Yüzme Teknikleri , nasıl kolay yüzülür

Bir denizcinin denizde ihtiyaç duyacağı bilgi ve beceriler çok çeşitlidir. Denizcinin; denizde ve deniz aracında karşılaştığı sorunları çözmeye yönelik kazandığı becerilerin biri de yüzme stilleridir. Denizde suya adam düşmesi, teknenin herhangi bir sebepten yüzerliğini kaybetmesi, deniz aracı halatlarının karaya ulaştırılması ile ilgili birçok nedenle iyi derecede yüzme bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu yüzme stilleri, ne yarış yüzücüsü gibi hız amaçlı ne de zevk yüzmesi gibi keyif amaçlıdır. Burada amaç, bir denizcinin ihtiyacı olduğunda, durumuna göre stillerden bir veya birkaçını işiyle ilgili suda bir noktadan başka bir noktaya veya uzaklaşma amaçlı kullanabilmesidir. Diğer bir söyleyişle denizcilerin uygulayabileceği yüzme stilleridir. Bu nedenle yarış yüzücülerinin stillerinden daha çok, az enerji harcayarak uzun mesafeler yüzülmesi amaçlanır. İyi ve sağlıklı bir yüzme için ısınma, kas ve eklemlerin hazırlanması gerekir. Yüzmeye hazır olmayan kas ve eklemler sakatlığa yol açabilir. İyi yapılmış bir ısınma ve esneme hazırlığı, yüzme sonrası kas çalışmasından doğabilecek yorgunluğu da en aza indirecektir . En kolay ve en hızlı yüzme çeşidi olan serbest stil, bir denizcinin uzun mesafede ve hıza ihtiyaç duyduğunda tercih edeceği yüzme stilidir. Sırt üstü stilde yapılan yüzmede nefes alma süreklilik gösterdiğinden yüzme kolaylığı da sağlar. Kurbağalama stili ise daha kısa mesafede yüzülecek hedefe gözle yapılan teması kaybetmeden yüzmeyi sağlama yönünden denizciye avantaj sağlar. Yan yüzmede amaç vücudun dikey enlemde sağ veya sol tarafının üzerinde diğer taraf sabitken ya da bir taraftaki kol meşgulken (halat, eşya vb. maddelerle) yüzmenin devamını sağlar. Bu derste öğrendiğiniz bilgilerle denizde karşılaştığınız birçok sorunu çözebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

ömer YILMAZ nasıl yüzülür

öğrenmek istiyom

20-07-2010 15:13

  yaşar yüzme taknikleri

  çok iyi bir şekilde yüzmek istiyorum

  06-07-2011 08:28

   dincer erol yuzmeyi ogrenmek istiyorum

   yuzmeyi pratik olarak nasil ogrenebilirim

   06-07-2011 14:44

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler