Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Güvenilir gıda kriterleri

İnsanların sağlıklışekilde beslenebilmeleri ancak sağlıklıgıda tüketimi ile mümkün olur. Sağlıklıgıda ise, besin maddelerini yeterli ve dengeli miktarda içeren fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan temiz gıda olarak tanımlanabilir. Temiz gıda üretimi, ham madde, yardımcımadde, katkımaddeleri, ambalaj materyali, üretim aşamalarında çalışanların hijyen ve sanitasyon kurallarına uymasıgibi ürünü etkileyen tüm unsurların kontrol altına alınmasıyla sağlanır. Gıdanın güvenilir olarak üretilmesi, tüketiciye sunulmasınısağlayan koruyucu önleyici bir gıda güvenliği sistemi olan HACCP “Hazard Analiysis Critical Control Point” in kısaltılmışıolup bu terim “Kritik Kontrol Noktalarının Tehlike Analizi” olarak ifade edilir. Bu sistem gıda üretimi yapan yerlerde oluşabilecek problemleri önceden tespit ederek bunlardan korunabilmek için gereken tedbirlerin alınmasınıkapsar. Özellikle insan sağlığı için risk oluşturan tehlikelerin gıda üretimi süreci ve servis uygulamalarısırasında giderilmesini amaçlar. Yiyecek içecek sektöründe hizmet vermek üzere yetiştirilen sizler HACCP dersi ile , kritik kontrol noktalarınısaptayarak besinlerin bozulmalarınıönleyebilecek,hijyen kurallarına uygun olarak sağlıklı, güvenli yiyecek içecek üretimini ve servisini yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler