Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Yemek Servis Yöntemleri

Yemeklerin tadı kadar sunuş biçimi de önemlidir. Servis kelime anlamı olarak konuklara yiyecek ve içeceklerin servis personeli tarafından, uygun takımlarla ve belirli bir servis metodunun kurallarına göre sunma sanatıdır. Servis ne kadar kaliteli ve iyi olursa konukların tatmini ve buna paralel olarak işletmenin karlılık oranı da yüksek olur. Servisin bir ahenk içerisinde göze hoş gelecek bir biçimde, bu konuda yetenekli ve bilgili personel tarafından sunumu çok önemlidir. İşte bu derste mutfakta hazırlanan yemeklerin dört ana klasik servis usulüne göre konuk masasına sunumunu görecek ve öğreneceksiniz. Bu klasik servis usulleri üst sınıf yiyecek ve içecek işletmelerinde yoğun bir biçimde uygulanmaktadır. Hazırlanan bu derste; Fransız, İngiliz, Rus ve Amerikan servis usullerini tanıyacak ve uygulayabilme becerisini kazanmış olacaksınız. Böylece turizm sektöründe en üst seviyede servis hizmetleri verilen işletmelerde rahatlıkla kalifiye bir eleman olarak istihdam edilebilirsiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler