Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


Yangın önleme ve mücadele yöntemleri

Denizcilik; dünya daki zor mesleklerden biridir. Gemi adamı olarak denize çıkan denizciler, gemide ana karadan uzak olmanın tüm mahrumiyetinin yanı sıra normal yaşam üstü tehlikeleri de beraberinde yaşarlar. Denizlerin tehlikeleri, onlarla daima kol koladır. Hastalanır veya kaza geçirirsiniz, 112 acil servis denizin ortasında size ulaşamaz, korsan saldırısı yaşarsınız, 155 polis imdat veya 156 jandarma sizden çok uzaktadır, yangın çıkar 110 itfaiye size cevap bile veremez. Karada size çok yakın olan yardımlar, maalesef denizde size çok daha uzaktadır. Denizde de mutlaka sizlere uzanacak yardım eli mevcut. Ancak yerine ve durumuna göre bu yardım uzun saatler ve hatta günler sonra, belki de iş işten geçtikten sonra gelebilecektir. Bu neden ile denizci gelebilecek bir yardıma bel bağlamaz. Denizin tehlikelerine kendini hazırlar ve onunla mücadele etmesini öğrenir. Yangın; mücadele etmesini öğrenmeniz gereken tehlikelerden sadece bir tanesidir. Ayrıca ulusal (Gemi adamları yönetmeliği) ve uluslar arası (STCW) kurallarda tüm denizcilere “Yangın önleme ve yangınla mücadele” eğitimlerinin verilmesini şart koşmaktadır. Bu ders ile verilen “Yangın önleme ve yangınla mücadele” eğitimi, sadece STCW gereklerinin yerine getirilmesi veya denizde başımızın çaresine bakabilmemiz için değil, tüm yaşamımız içerisinde de her an gerçekleşebilecek ve bizimde içinde veya yakınında olduğumuz yangınlarda dahi can ve mal kurtarıcı olabilecektir. Yangın, kontrol edilemeyen alevli yanmadır. Gemide yangın çıkma olasılığı ve sonuçları; geminin yapısına, yüküne, çalışma şekline, çalışma yerlerine, personelinin eğitimine, giren çıkan kişilerin kontrolüne ve diğer birçok unsurlara bağlıdır. Özellikle gemilerin yükü, yangın için alınacak tedbirlerde belirleyici olur. Bir akaryakıt tankerinin veya bir sıvı petrol gazı (LPG) taşıyıcısının yangın riski ile bir dökme kuru yük gemisinin yangın riski ve olası sonuçları bir olamaz. Alınacak tedbirler de ona göre değişik ve karmaşık olabilir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler