Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


VHF-DSC El Telsizi kullanımı

Denizde haberleşmenin önemi kısıtlı gemi imkânlarından ve yaşanan tehlikelerin hayati olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle denizde haberleşmede ilk düşünülen canı, malı ve çevreyi tehdit eden acil durumlardaki haberleşmenin sağlanmasıdır. Radyo telefon tekniği ile yardım çağrısı, kazazedenin kurtulma çalışmalarında çok önemli olan zamanını kendisine yardım edebilecek bir istasyona ulaşmak için, cihaz başında harcamak zorunda bırakıyordu. Bu da kazazedenin ya kurtulma çalışmasından ya da yardım çağrısından kısmen feragat etmesi anlamına gelmekteydi. Ancak teknolojinin gelişimi getirdiği DSC tekniği ile bu sıkıntının aşılmasında büyük bir katkı sağlamıştır. Ayrıca bu teknik, çok daha uzun mesafeye yazılı mesaj gönderiyor olabilmesi nedeni ile de kazazedelere kendilerine yardım edebilecek çok daha fazla istasyonun olduğu geniş alanlara, anlaşılır mesaj gönderme imkânı yaratmıştır. Bu ders size genel olarak bir VHF telsiz cihazı ile DSC yöntemini nasıl uygulanacağınızı anlatacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler