Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


Vhf Anten ve Vhf Telsiz

Denizde haberleşmenin önemi kısıtlı gemi imkânlarından ve yaşanan tehlikelerin hayati olmasından gelmektedir. Bu nedenle denizde haberleşmede ilk düşünülen canı, malı ve çevreyi tehdit eden acil durumlardaki haberleşmenin sağlanmasıdır. Uzun yıllar denizde görsel ve işitsel haberleşmeyi sağlayan kodlu haberleşme araç ve yöntemleri denizde kullanılan elektronik haberleşme cihazlarının ve yöntemlerinin gelişmesiyle hayati önemini kısmen kaybetmiş, kullanım alanı daralmıştır. Onların yerine gelen yeni elektronik cihazlar gemilerde denizcilerin deniz tehlikeleri ile olan savaşlarında en önemli silahları haline gelmiştir. Bu cihazlar denizcilere çok uzaklardan ve çok kolay olarak radyo-telefon ve radyo-telex haberleşmesi yapma imkânını sağlamıştır. Radyo telefon yöntemi deniz haberleşmesinde kullanım kolaylığından dolayı en yaygın olarak kullanılanıdır. Bu yöntemin en rahat uygulanabildiği cihazlarda VHF telsiz cihazları olup tüm gemilerde bunların bulundurulması zorunludur. Bu neden ile VHF telsiz cihazları ve radyo telefon haberleşme yöntemi bir geminin yönetiminde görev alan tüm kaptanlar ile tüm güverte ve telsiz zabitlerince bilinmesi gerekmektedir. Bu ders size genel olarak bir VHF telsiz cihazını nasıl kullanacağınızı ve bu cihaz ile radyo-telefon yönteminin nasıl uygulanacağınızı anlatacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler