Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişimi ve Çocuk eğitimi hakkında dökümanlar. Çocuk bakımı, çocuklarda zihinsel gelişim, engelli çocuklar ve eğitimleri. Çocuklar için etkinlikler, doğa ve fen etkinlikleri. Çocuklar için eğlence, kuklalar , müzik, oyun etkinlikleri.


Uyum güçlüğü gösteren çocuklar

Çocuk gelişimi ve eğitiminde, erken çocukluk eğitimi ve özel eğitim önemli bir yer tutar. Özürlülerin varlığı, insanlık tarihi kadar eski olmakla beraber çağdaş anlamda eğitimleri yenidir. Anlayış ve uygulama olarak değişik aşamalardan geçmiş olan özel eğitim son yıllarda genel eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak kabul görmektedir. Çocuğun benliği ile çevresi arasındaki ilişkinin uyumlu olması gerekir. Eğer uyum sağlanmazsa çocuğun gelişimi aksayacak, çevresiyle olan ilişkileri de bozulacaktır. İnsan sosyal bir varlıktır. Tek başına yaşayamaz, yalnız kaldığında kendini mutsuz ve umutsuz hisseder. Uyumsuz çocukların yaşları ilerlemeden erken tanılanmaları önemlidir. Çocuktaki uyumsuzluk; fark edilmez, görmezlikten gelinirse, bu davranışlar zamanla yerleşecek, çocuğun uyumsuzluktan kurtulması daha da zorlaşacaktır. Kalıplaşmış davranışı yıkmak çok zordur; oysa yeni davranışlar kazandırmak çok daha kolaydır. Özel eğitim çalışmaları yoğun çalışma ve sabır isteyen uğraşlardır. Uyumsuz çocuklara verilen eğitimle onların topluma uyum sağlayabilmeleri, kendilerine yetebilmeleri ve mutlu bireyler olmaları amaçlanmaktadır. Bu derste; uyum güçlüğünü ve uyum güçlüğü gösteren çocukları öğrenerek, bu çocuklara etkili olarak yardım edebileceksiniz. Uyum güçlüğünü ve uyum güçlüğü gösteren çocukları tanıyabilecek, uyum güçlüğü gösterenlerin özelliklerine uygun etkinlik hazırlayabilmek için yeni bilgi ve beceriler kazanacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır