Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Turşu Üretimi

Gıda sanayinde fermantasyon; belli mikroorganizmaların ortam asitliğini artırarak, koruyucu etki oluşturmak amacıyla kullanılır. Bu yöntemle farklı lezzette gıdalar elde edilir. Fermantasyon tekniği ile üretilen besinlerin başında turşu gelmektedir. Fermantasyon sırasında mikroorganizma çalışmasının, kontrollü şartlarda ve hijyenik bir ortamda gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Evde yapılan turşularda, turşunun kurulduğu kap içerisinde pek çok mikroorganizma bulunabildiğinden, istenen fermantasyon, dolayısıyla istenen lezzet oluşmayabilir. Günümüzde bu gibi sorunlarla baş edebilmek için fermantasyon sürecini takip etmek ve oluşabilecek sorunlar için gerekli önlemleri almak gerekir. Ayrıca dış talebe yönelik ihtiyaçların karşılanmasında daha kaliteli ürün arayışları ve iç pazarda tüketicinin bilinçlenmesi, ürünü uzun süre koruyacak, yumuşamayı engelleyecek, istenen renk, lezzet, koku ve yapıda ürün verecek uygulamalara yönelik çalışmaların yapılmasını gerekli kılmaktadır. Bu ders ile, turşu fermantasyonunda kullanılan araçların taşıması gereken özellikleri, fermantasyon tekniğini ve turşu fermantasyon süreci ile fermantasyon sırasında oluşabilecek hataları önleme yollarını öğrenebileceksiniz. Ayrıca fermantasyonu tamamlanmış turşuların dolumu, ambalajlanması, pastörizasyon ve depolama koşullarını da kavrayabileceksiniz. Bu bilgiler sayesinde sektörde aranılan niteliklere sahip bir eleman olabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler