Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Turşu hazırlama ön işlemleri

Tarih boyunca gıda üretimi kadar gıdaların dayanıklı hale getirilmesi de önemli olmuştur. Bu nedenle insanlar gıdaları bozulmaya karşı korumak için çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Turşu yaparak sebze ve meyveleri muhafaza etmek, en eski yöntemler arasındadır. Turşu yapımının, tuzun tanınması ve sirkenin üretilmesiyle birlikte başladığı varsayılmaktadır. Turşu üretimi, sebzeleri her mevsimde tüketebilme ihtiyacı sonunda ortaya çıkmıştır. Bu nedenle turşular, genellikle sonbahar aylarında yapılıp kış aylarında tüketilirler. Yurdumuzda yapılan turşuların çeşitleri gibi yapılışları da farklıdır. Bu farklılıkta, bölgelerimizin sebze üretim durumları ve damak zevki etkili olmaktadır. Önceleri her ailenin kendi gereksinimini karşılayacak miktarda ve zevkine uygun olarak yaptığı turşu üretimini, nüfusun kentlere kayması ile birlikte gıda işletmeleri üstlenmiştir. Gıda sektöründe dünyadaki gelişmelere Türkiye’deki işletmelerde ayak uydurarak turşu üretiminde sanayileşmeye gidilmiştir. Böylece, sebze ve meyvecilikte de turşuluk kavramı gelişerek farklı türlerin üretilmesine başlanmıştır. Turşu işletmelerinde üretimin ilk aşaması uygun hammaddeyi seçmek ve gerekli ön işlemleri yapmaktır. Ayrıca turşu üretimi için salamura hazırlığı yapmak en önemli ve dikkat edilmesi gereken husustur. Bu dersteki bilgi ve uygulama konuları ile turşu üretimi yapmak için sebze ve meyvelerde aranan nitelikleri, hammaddeye uygulanacak ön işlemleri, salamura için gerekli malzemeler ve özellikleri ile salamura hazırlama becerisi kazanacaksınız. Bu bilgiler sizi sektörde de ayrıcalıklı kılacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler