Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişimi ve Çocuk eğitimi hakkında dökümanlar. Çocuk bakımı, çocuklarda zihinsel gelişim, engelli çocuklar ve eğitimleri. Çocuklar için etkinlikler, doğa ve fen etkinlikleri. Çocuklar için eğlence, kuklalar , müzik, oyun etkinlikleri.


Anaokulunda Türkçe dil etkinlikleri

Türkçe dili etkinlikleri, öğretmen rehberliğinde yapılan grup etkinliklerinden biridir. Bu etkinlikler sırasında uygulanan her teknik çocuğun gelişimini destekleyecek şekilde kullanılmalıdır. Çocuklar doğdukları andan itibaren çevrelerinde konuşulan dilin kurallarını ve anlamlarını algılamaya başlarlar. Doğumdan hemen sonra ağlama ile ses çıkarmaya başlayan çocuk, daha sonra doğal ortamdaki sosyal ve fiziksel çevresinin yardımı ile kendisindeki konuşma becerisini geliştirir. Çocuklar dili çeşitli aşamalardan geçerek kazanırlar. Önceleri sadece ağlayan çocuklar, giderek çevrelerindeki insan ve nesnelere ait sesleri dinlemeye başlarlar. Dinledikleri bu seslerin farklı olduğunu algılamaya başladıklarında kendileri de çıkardıkları seslerde farklılıklar yaratmaya başlarlar. Daha sonra sesleri birleştirmeye (babıldama), sözcükler uzunluğunda sesler çıkarmaya (jargonlar), yetişkin sözcüklerine benzemeyen ancak farklı anlamlar vermek için sıklıkla kullanılan ses sözcüklere ve nihayet ilk sözcükleri çıkarmaya başlarlar. Çocukların bu ilk sözcükleri çok önemlidir. Çünkü artık sözcükleri kullanarak, çevreleri ile iletişim kurmaktadırlar. Sözel iletişim dildeki yapıları kullanarak konuşma yolu ile gerçekleşir. Çocuklar yaşları ilerledikçe iki sözcükten oluşan cümleler, üç sözcükten oluşan cümleler ve daha sonra karmaşık cümleler kurabilirler. Bu nedenle çok hızlı gelişim gösterilen 0-6 yaş döneminde eğitim kurumlarında Türkçe dil etkinliklerine programda her gün yer verilmelidir. Bu derste çocukların gelişim özelliklerine uygun olarak Türkçe dil etkinliklerini tanıyarak seçebileceksiniz. Ayrıca bu etkinliği hazırlayabilecek ve çocuklara uygulayabilme becerisi elde edeceksiniz. Türkçe dil etkinlikleri ile ilgili verilen örnek etkinlik ve araç gereç rehberliğinde, siz de uygun etkinlik seçmek, yaratıcılığınızı kullanarak hazırlayabilmek ve uygulayabilmek için yeni bilgi ve beceriler kazanacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır