Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Tatil ve Hotel hizmetleri

Tatil sektöründe çalışanlar için bilinmesi gereken kurallar. Otellerde ve Hotellerde konaklayacaklar için de aklınızda bulunması gereken bilgiler bu bölümdedir. Otelde yanlış bir uygulama ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız veya kurallara uymayan bir durum varsa buradaki dökümanlardan işin aslını öğrenerek, hotel ve otel yönetimini uyarabilirsiniz.


Turist çeşitleri ve davranışları

Turizm sektörü içerisinde konaklama hizmetleri, kazandırdığı gelirle en önemli parçayı oluşturmaktadır. Bu sebeple, ön büro alanında eğitim almış ve konaklama hizmetleri alanında çalışabilecek personele ihtiyaç vardır. Turizm sektöründe, konaklama hizmetleri eğitimini almış personelin, standart bilgi ve becerinin yanı sıra, konaklama sektöründeki konuk tipleri ve davranışları ile konukla birebir ilişkilerde uyulacak ilkeler ve konuk sorunlarına çözüm bulma yeteneğine de sahip olabilmelidir. Konaklama hizmetine yönelik beklentiler ve istekler, kişiler arasında farklılık gösterdiğinden, personelin konukların tipik özellikleri yönünde bilgilendirilmesi, konukpersonel etkileşmenin daha başarılı gerçekleşmesine yardımcı olacaktır. Aksi halde bu yöndeki bilginin yetersizliği beraberinde konuk memnuniyetsizliğini getirebilecektir. Bu ders sonunda, konuklarla, konuk tiplerine göre birebir ilişki kurabilecek ve onların sorunlarını çözebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır