Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


Tulu dokumaya hazırlık

Bu ders ile tülü dokuma tekniğinde ürünler oluşturabilmek için geleneksel motiflerden yola çıkarak kompozisyon oluşturma ile ilgili gerek duyduğunuz bilgi ve becerileri geliştirmiş olacaksınız. Motif, bir sanatçının veya tasarımcının gözle görülebilen nesnelerden kendisine konu ve model olarak seçtiği öğedir. Tülü dokuma, halı ya da ıstar tezgâhlarında, yünden veya tiftikten dokunan havlı (tüylü), yumuşak kaba dokulu bir yaygıdır. Dokumanın atkı ve çözgüsünde kullanılan yünün ve ilme ipliği olarak kullanılan tiftiğin, doğal olması, renklendirmesinin de doğal boyalarla yapılması “tülü dokuma”ya ayrı bir değer katmaktadır. Bu ders sonunda edindiğiniz bilgi ve beceriler doğrultusunda, motiflerin geleneksel özelliklerini koruyarak farklı kompozisyonlar oluşturabilecek ve tülü dokuma tekniğine uygun desenler hazırlayabilmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler