Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


Tülü halı dokuma

Bu ders ile el sanatları teknolojisi alanında tekniğine uygun tülü dokuma yapabilmek için gerek duyulan bilgi ve becerileri geliştirmiş olacaksınız. Tülü dokuma, geleneksel Türk halıcılığının geleceğe ışık tutacak bir örneğidir. Düğümlerin atlanarak yapılması, uzun bırakılan tiftik ve yünün rahat bir şekilde yatmasını sağlayan halının bu özelliği arka tarafından daha çok belirgindir. Bu özellik halının arka görünüşüne grafiksel bir güzellik getirmektedir. Tülü halısı Anadolu’da yapılmış özel bir dokuma tekniğidir. Günümüze kadar teknik özelliğini korumuştur. Değişen yaşam şartları ve yeni tasarım arayışları önceleri yer yaygısı olarak kullanılan tülü dokumanın farklı alanlarda da kullanılmasına olanak sağlamıştır. Bu ders sonunda elde edeceğiniz bilgilerle tekniğe uygun olarak çözgü hazırlayabilecek, düğümlü tülü dokuma yapabilecek ve dokumayı temizleyebileceksiniz. Kullanıma hazır hale getirdiğiniz tülü dokumayı yapabilmenin mutluluğunu yaşayacaksınız

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

rojda makale

ya lütfen iyi bir makale yazabilen varmı tülü halı dokumasıyla ilgili

29-12-2009 22:46

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler