Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Freze, CNC, Torna, Cad-Cam ve Makine Bilgisi

Bu bölümde çeşitli Makine bölümlerine ait programlar ve makinelerin kullanımı için teknik bilgi bulacaksınız. cad/cam programlarının kullanımından endüstriyel birçok makine kullanımına kadar kapsamlı bilgi verilmiştir. Bilgisayarla CAD katı modelleme çizimi, freze ve torna tezgahları kullanımı. Metal ve mermer işlemede kullanılan teknikler. Plastik Enjeksiyon ve Metal enjeksiyon kalıpları çıkarılması.


Torna, CNC ve DNC tezgah seçimi

Bilgisayar kontrollü üretim tezgâhları (CNC) gelişen teknolojide üretimin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Buradaki en önemli sebep bu tezgâhlarla üretimin hızlı, hatasız, kısa zamanda seri şekilde ölçü tamlığında yapılmasıdır. Ayrıca verilerin dijital veri hâline getirilerek saklanması daha sonra istenildiği kadar kullanılmasıdır. Bilgisayar bağlantılı esnek üretim sistemlerinde birçok tezgâh bir merkezden kontrol edilebilmekte, bilgi aktarımı yapabilmekte ve üretim durumlarını kontrol edebilmektedir. CNC teknolojili tezgâhlar, CAD tasarım programları, CAM bilgisayar destekli modelleme ve üretim bugün üretim teknolojilerinin temelini oluşturmaktadır. Kullanılan en basit ev araç ve gereç endüstrisinden otomotiv teknolojisine, uzay araştırmalarından bilimsel deney ve araştırmalara kadar hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Özellikle makine imalat sektörü, kullanılan bu sistemlerin en başında gelmektedir. Bu üretim sektöründe çalışan yetişmiş teknik elemanların kendi alanlarında iyi derecede temel bilgisayar bilgisi, temel çizim ve modelleme, bilgisayar destekli üretim bilgisine ihtiyaçları vardır. Bu alanlarda yeterli bilgiyi alan ve kendini yetiştiren teknik elemanlar hemen hemen bütün üretim sektörlerinde istihdam olanağına sahip olabilmekte ve iş hayatına başlayabilmektedir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Ali usta Cnc tezgahı tavsiye

Yeni bir CNC tezgahı alacağız. acaba burda tavsiye makine söyleyecek kimse var mı ?

02-12-2009 12:07

  abilbik cnc step motorlu torna

  sayın okurlar ben ahmet egitim için kullanılan step motorlu cnc torna tezgahı almak üzereyim ama kullanım programı elle yazılıyor ben çizerek kullanmak istiyorum üretici çizilerek kullanılan programları çalıştırmıyor demişler dogumudur acaba yoksa basit bir program çalıştırırmı acaba bana bir bilgi verirseniz sevinirim çalıştırırsa nasıl bir program tafsiye ederisniz saygılar

  05-09-2011 23:05

   Mesaj

   Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
   Öneriler
   Diğer Dersler