Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çiçek ve Bahçe

Çiçek yetiştirmek ve Bahçe bitkileri hakkında her türlü bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz. Siz de çiçekleri seviyorsanız her türlü çiçek hakkında detaylı bilgileri PDF şeklinde indirin ve internete muhtaç olmadan uzun uzun okuyun.


Tohumla çiçek ve bahçe bitkisi üretimi

Bitki üretimi vegatatif ve genaratif üretim yöntemleriyle gerçekleşir. Generatif üretim eşeyli üretimdir. Yani bitkide bulunan erkek ve dişi organların birleşmesi sonucu tohum oluşması ve bu oluşan tohum ile yeni bitkilerin üretiminin sağlanmasıdır. Bitkilerin büyük çoğunluğu doğal yetişme ortamında çiçek açar. Bu da demektir ki, çiçek açan bitkiler genaratif üretim yolu ile üretilmeye müsaittir. Ancak tohumla üretimin; yeni meydana gelecek bitkinin yetişme süresinin uzun olması ve yeni bitkilerde farklılıklar ortaya çıkması gibi bazı sakıncaları olabilir. Sporla üretimde generatif üretimin diğer bir şeklidir. Sporlar tohumlardan daha farklı bir yapıya sahiptir. Yaprakların alt yüzeyinde bulunur ve nemli ortamlarda yaşar. Sofralarımızda yemek olarak yediğimiz mantarların da sporlar ile elde edildiğini hepimiz bilmekteyiz. İşte bu ders ile bitkilerde tohumun ve sporun nasıl oluştuğunu öğreneceksiniz. Spor ve tohum ile üretimin avantaj ve dezavantajlarını öğrenerek üretim esnasında bunlara da dikkat edeceksiniz. Böylece bahçelerinizde çiçek açan bitkilerin tohumlarını toplayıp amatörce de olsa üretimin içine gireceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler