Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Matbaada tifdruk makinesinin hazırlığı

Bu ders Tifdruk makinesinin üretime hazırlığının uygulamalı olarak anlatıldığı öğrenme materyalidir. Tifdruk baskıda üretime hazırlık, uzun ve işlemlerin dikkatlice yapılmasının gerekli olduğu bir aşamadır. Kullanılan makineler genelde rotogravür (sarılmış bobin malzemeden çalışılan) makinelerdir. Üretime hazırlık süreci kalıp silindirlerin takılması, mürekkeplerin ünitelere aktarılması, sıyırıcı raklelerin takılması gibi hepsi için ayrı ayrı dikkat edilmesi gereken işlemlerden oluşur. Bu işlemler sayesinde iyi bir baskının gerçekleşmesi için gerekli olan ön hazırlık yapılmış olur. Tifdruk Makinesinin Üretime Hazırlığı dersi size bu becerileri kazandırmak için hazırlanmış bir dersdür. Bu dersi tamamladığınız zaman sizler tifdruk mürekkebini ideal vizkozitede (yoğunlukta) hazırlayabilecek ve mürekkep ünitelerine aktarabileceksiniz. Kalıp silindirlerini şaftlı veya konik olarak makineye takabileceksiniz. Sıyırıcı raklelerin yapısını anlayacak, makineye rakleyi uygun açı ve basınçta takabileceksiniz. Bu derste hedeflenen yeterlikleri edinmeniz durumunda, matbaa teknolojisi alanında daha nitelikli elemanlar olarak yetişeceğinize inanıyor, başarılar diliyoruz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler