Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Teneke ofset baskı nedir, nasıl yapılır

Bu ders; teneke ofset sisteminde baskı ayarlarını yapmayı, makineyi baskıya hazır hâle getirmeyi, tabaka ofset baskı makinesi ile teneke baskı yapabilmenizi ve bu işlemler sırasında karşılaşabileceğiniz baskı hatalarını, bunların nedenleri ile çözüm yollarını ve makinenin genel temizliğini uygulamalı olarak anlatan bir öğrenme materyalidir. Baskı işlem sırası itibarı ile (kalıp-kauçuk-materyal) teneke ofset baskı sistemi ile normal ofset sistemi birbiriyle aynı özelliktedir. Ancak kullanılan baskı materyalinin teneke (metal) olması nedeniyle temel bazı değişiklikler bu tekniğe uyarlanmıştır. Teneke ofset baskı sisteminde bilinmesi gereken en temel özellikler; baskı sırasının açık renkten (sırasıyla; sarı, mavi, kırmızı, siyah) koyu renge göre sıralanması, asansörde metalin istiften alınıp makineye gönderilmesi için kuvvetli emicilerin bulunması, ilerleme aparatında da ağır metalin ilerlemesini sağlamak için özel iticilerin bulunmasıdır. Ayrıca poza sisteminde her iki pozanın aynı anda çalışmasının yanı sıra basılan metal tabakaların ofset baskı makinelerinde olduğu gibi direkt istif (çıkış) asansörüne değil, yürüyen taşıyıcı şeritler üzerinden uzun kurutma fırınlarına aktarıldıktan sonra istiflenmesidir. Günümüzde bir ürünün pazarlanmasında ambalajın en önemli faktörlerden biri olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Birçok ürünün en iyi şekilde saklanabileceği metal kutular ve tenekeler de bu pazarlama ortamındaki yerini alarak giderek daha albenili hâle gelmekte tabi ki bu süreç matbaa teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak ilerlemektedir. Bu gelişmeler çerçevesinde teneke ofset baskı sistemini ve bu baskı sisteminde yaşayabileceğiniz baskı sorunlarını en kısa sürede aşmanız için sizlere bu derste bu iş için gerekli olan bilgiler uygulama faaliyetleri ile verilmiştir. Ülkemizde yetişmiş nitelikli ara eleman sıkıntısının çok yoğun yaşandığı matbaa sektöründe yaptığınız işi önemsemeniz ve ciddiye almanız, sizi alanınızda vazgeçilmez kılacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Altan Ilgaz Altan Ilgaz Ofset Kimya :

Teneke Ofset Baski problemleri´ne cozum : Nano teknoloji:Hydro 2000 Hazne Konsantresi %1-2 Kullanilir. Alkol kullanmaniza gerek yoktur.Problemsiz Baski yaparsiniz. Fixer:Kalip ton giderici,temiz,net baski saglar. Baski Jolesi:Boya icine %2-3 konur,zeminleri rahat basmanizi saglar,firinlamada olan problemlerinizi tamamen cozer. Luzumun´da is yerinizde gerekli egitim verilir. Bilginize faydali olmak icin: Altan Ilgaz Ofset Kimya: Ferit Selimpasa Cad.Birlik So.4/1 B.Evler IST. Tel:0 212 6411522.Fax:0 212 5578618.GSM.0 542 3124082.

24-03-2010 10:28

  adı lazım değil ...

  ... bu iş için hangi okulu okumak gereklidir?.

  11-04-2010 13:16

   Altan Ilgaz Bu işi öğrenmek için telefon edin:

   Altan Ilgaz & Ofset Kimya :

   Ferit Selimpaşa Cad. Birlik So 4/1 Ist. 

   Tel: 0 212 6411522. Mail: altanilgazhotmail.com

   İhtiyacınız olan bilgiye müracaat ederseniz hemen ulaşabilirsiniz.

   İrtibatınız devam ettiği sürede öğrenmek istediğiniz bilgiler sizin olacaktır. 

   21-05-2010 11:19

    okul .

    endüstri meslek lisesinde matbaa bölümünü okumak lazım

    01-10-2011 14:30

     Mesaj

     Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
     Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
     Öneriler
     Diğer Dersler