Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Otomasyon

Bu bölümde otomasyon ağırlıklı konular bulabilirsiniz:Bilgisayarlı Otomasyon, PLC, PLC programlama, iş otomasyonu ve Mikrodenetleyiciler, Sayısal işaretler, Sunucu tabanlı otomasyon kontrolleri.


Temel Programlama

Bugün bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemleri, çizim programları veya oyunlar çeşitli program kodlarının bir araya getirilmesi ile oluşmuştur. Siz de Temel Programlama -1 dersi ile bilgisayar programcılığına adım atmış olacaksınız.Bilgisayar programlamada hangi programlama dilini seçerseniz seçin, yapacağınız işlemleri belirli bir mantık üzerine kurmak zorundasınız. O zaman işe programlama mantığını öğrenmeyle başlamak bu yolda atılabilecek en doğru adımdır. Peki bu mantığı nasıl öğreniriz ve en önemlisi de bunu bilgisayara nasıl anlatırız? Bir bilgisayar ile iletişime geçebilmek için herhangi bir programlama dili kullanmak zorundayız. Hangi programlama dilini kullanırsak kullanalım, bilgisayara yaptıracağımız işleri önceden kafamızda tasarlamamız gerekir. Herhangi bir işe başlamadan kafamızda ya da bir kâğıt üzerinde tasarladığımız işlem yoluma algoritma denir. Programlamanın en önemli kısmı, algoritma hazırlayabilmektir. Algoritma hazırlandıktan sonra hazırlanan algoritmanın herhangi bir programlama dilinde kodlanması, işin en basit kısmıdır. Burada önemli olan programlama dili değil; problemin çözümü için algoritma geliştirebilmektir. Bu nedenle programlamaya hazırlık dersinün ilk öğrenme faaliyetinde algoritma oluşturmayı öğreneceksiniz. İkinci öğrenme faaliyetinde ise bilgisayara ilk programınızı yazacak ve program çıktısını ekran üzerine göreceksiniz. Bilgisayarı kendi amacınız için programlamak ve programınızın sonucunu görmeniz çalışmalarınızda motivasyon sağlayacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır