Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Örgü , Tekstil ve Dokuma Giysiler

Bu bölümde çeşitli örgü işleri ve hızlı şekilde tekstil ürünleri hazırlamak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Kumaş boyamadan örme Etek ve Hırka hazırlamaya kadar çok çeşitli konular bu bölümdedir.


Tekstil desenini baskıya hazırlamak

2009-09-25 14:40:51

Bir önceki dersle tasarım ilke ve kurallarını öğrenerek yaptığınız desen tasarımlarınızı üretim aşamasına geçirebilmek için raportlamanız gerekir. Raportlanmayan bir desen estetik açıdan uygun olsa dahi metraj baskı gerçekleştirilemez, kâğıt üzerinde kalmaktan öteye gidemez. Üretim için raportlama işlemine başlamadan önce işletme koşullarında dikkate alınması gereken önemli unsurlar vardır. Bunlar; desenin basılacağı makine parkuru, kumaş cinsi, kullanılacak boyarmadde grubu, makinenin basabileceği renk sayısıdır. Bir sonraki adım makinenin şablon ölçülerinin ne olduğudur. Ancak bu bilgiler doğrultusunda uygun raport ölçü ve çeşitleri kullanılarak üretim aşaması için raportlama işlemine başlanabilir. Bu ders yardımıyla müşteri istekleri, günün moda akımı, kullanım yeri ve hayal gücünüzle tasarımını yaptığınız desenleri uygun raportlama teknikleriyle raportlayarak üretimin de kullanılabilir duruma getirebileceksiniz.

Devamı

Tekstil Deseni nasıl hazırlanır

2009-09-25 14:39:09

Tekstil baskı sektörü için hazırlanan desen motifleri, kumaş üzerine basılabilecek şekilde düzenlemeler yapılmadan bir anlam ifade etmez. Desen motiflerinin basılabilir olması için raportlanması gerekir. Desen motifleri; kullanılacak makine, boyar madde grubu ve kumaş cinsi dikkate alınarak raportlanır. Desen programlarını kullanarak bu işlemleri manuel olarak yapılan işlemlere göre daha hızlı ve hatasız olarak yapabilirsiniz. Böylece desen raportlama işlemlerinde kullanılan malzemelerden ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Üstelik bilgisayar ortamında desenin renkleri ile ilgili düzenlemeleri ve değişiklikleri daha kolay yapıp tasarımların renkli çıktılarının kâğıt üzerindeki görüntülerinden koleksiyon oluşturabilirsiniz. Desen raportlandıktan sonra şablon hazırlama için renk ayrım işlemlerini hassas bir şekilde bu program ile hatasız olarak yapabilirsiniz. Oluşabilecek herhangi bir problemi bilgisayar ortamında önceden tespit edip kolayca giderebilirsiniz.

Devamı

Bilgisayarda örgü deseni hazırlamak 2

2009-09-25 14:38:17

Günümüzde çizim programları sayesinde istenen özellikte desenler oluşturabilmekte, bunlarla ilgili bilgi paylaşımı kolaylaştıkça daha yaratıcı bir ortam sağlanmakradır. Bu ders ile çizim komutlarını tanıyacak ve bu komutlarla farklı çizimler, farklı tasarımlar yapacaksınız. Teknoloji ve sizlerin yeteneği birleştiğinde işinizin ne kadar kolay ve zevkli olduğunu göreceksiniz.

Devamı

Bilgisayarda örgü deseni hazırlamak 1

2009-09-25 14:37:52

Hayatımızda meydana gelen hızlı teknolojik değişim, uluslararası bütünleşme ve artan müthiş bir rekabetle karşıkarşıyayız. Bizleri, yaptığımız veya yapmak istediğimiz şeylere bir adım daha yaklaştıran işte bu rekabet ve hayatı kolaylaştırma arzusudur. Günümüzde, çizim programları sayesinde istenilen özelliklerde desenler oluşturabilmek ve bunlarla ilgili bilgi paylaşımı kolaylaştıkça ve “ben bu dünyanın bir parçasıyım bunu yapabiliyorum” diyebilen herkesin hayatını kolaylaştırır. Bu ders ile çizim komutlarını tanıyacak ve bu komutlarla farklı çizimler, farklı tasarımlar yapacaksınız. Teknoloji ve sizlerin yeteneği birleştiğinde işinizin ne kadar kolay ve zevkli olduğunu göreceksiniz.

Devamı

Çorapta modelden nasıl örgü anlaşılır

2009-09-25 14:36:26

Giyim ve giydirme, ilk dönemlerden günümüze kadar gerekliliğini korumuştur. Sosyal yaşantı içinde insanın giyinmesi, özellikle iyi giyinebilmesi son derece önem taşımaktadır. İnsanların ‘farklı olmak’ isteği; giyimi alternatifli hâle getirmiş, seri üretimlerin ve özelçorapsektörlerinin giderek yaygınlaşmasına sebep olmuştur. İyi bir moda tasarımcısının öncelikle sanatsal ve kültürel alanlarda entelektüel birikiminin olması gerekir. Bu alanlarda bir gözlemci olarak dünyadaki tüm yenilikleri izlemesi, görsel zekâsı ve hafızasıyla modayı nelerin şekillendirdiğini kavraması ve çevresinde rahatsız olduğu şeyleri düzeltmeye ve değiştirmeye istekli olması gerekir. Bunun yanısıra modanın dinamiğini göz önüne alırsak hızlı düşünme yeteneği ve çalışma disiplinin olması, farklı problemlere farklı koşullarda çözüm bulma yeteneği kaçınılmazdır. Toplumda, her bir ferdin kazandığı statü gereği çizdiği imaj, moda olgusunu da doğal olarak beraberinde getirmiştir. Görselliğe büyük önem verilen bu zamanda moda, sosyalstatülerimizi belirleyebilecek kadar güçlü, kişiliğimizi yansıtabileceğimiz kadar özgür ya daseçimlerimizi yaşayamayacağımız kadar tehlikelidir. Giysilerimiz ve ilgi çekici çoraplarımız üzerimize yapışan toplumsal kimliklerimizdir. Moda tasarımı eğitimi, sanatsal ve kültürel alanda yeni gelişmelere ilgi duyan, yaratıcı ve düşünme yeteneği olanlar için çorap sektöründe araştırma ve geliştirme bölümlerinde çalışma olanağı sağlamaktadır.

Devamı

Çorap örmede dikkat edilecekler

2009-09-25 14:35:48

Örme tekniğinin geçmişi belki de dokumadan bile önce gelir. XVI. yüzyıla gelinceye kadar yün çoraplar, başlıklar ve benzer giysiler el ile örülerek üretilmiştir. Örme ürünlerin yaygınlaşması ancak mekanik örgü makinesinin bulunmasından sonra olmuştur. XVI. yy.da örülmüş eşyaya karşı talebin hızla artışı örmenin mekanikleştirilmesi için itici bir güç olmuştur. Örme tekniği ile kumaş üretimi 1950’li ve 1960’lı yıllarda artmaya başlamış ve buna paralel olarak da örme makineleri geliştirilmiştir. 1967 yılında örme teknolojisindeki güvenirlilik ve gelişim doruğa ulaşmıştır. Bu dönemde dokumacılığın giderek ortadan kalkacağı ve yerini örmeciliğin alacağı ileri sürülmeye başlanmıştır. Bu dönemde sentetik elyaftan yapılan ipliklerdeki gelişme, örme makinelerinin yayılmasına büyük ölçüde yardımcı olmuştur. Elle çorap örme makine örgücülüğünün gelişmesi ile makine ile çorap örme sektörü yaygınlaşmaya başlamıştır. Sizler de; bu dersi başarı ile tamamladığınızda çorap örmede örgü kumaşı ele alarak ilmeklerin hareketlerini gözleyip ve bir rapor boyunca ilmek hareketlerini inceleyerek gerekli bilgileri elde edebileceksiniz.

Devamı

Çorap örme makinesi 2

2009-09-25 14:34:56

Teknolojinin her geçen gün hızla ilerlediği günümüzde çorap üretiminin yapıldığı elektronik çorap örme makinelerinde de sürekli yenilikler olmaktadır. Bu makinelerde mesleğinizi icra ederken elektronik çorap örme makinelerinde çalışmanın ne kadar rahat ve güvenilir olduğunu fark edeceksiniz. Hayatımızda meydana gelen hızlı teknolojik değişim uluslararası bütünleşme ve artan müthiş bir rekabet… Bunlar değil midir bizleri yaptığımız veya yapmak istediğimiz şeylere bir adım bile olsa daha çabuk yaklaştıran? Bu ders sonunda edineceğiniz bilgi ve beceriler doğrultusunda Çorap üretim sektöründe vazgeçilmez olan elektronik çorap örme makinelerini tanımanız sizler için çok yararlı olacaktır.

Devamı

Çorap örme makinesi 1

2009-09-25 14:34:15

Teknolojinin her geçen gün hızla ilerlediği günümüzde çorap üretiminin yapıldığı elektronik çorap örme makinelerinde de sürekli yenilikler olmaktadır. Bu makinelerde mesleğinizi icra ederken elektronik çorap örme makinelerinde çalışmanın ne kadar rahat ve güvenilir olduğunu fark edeceksiniz. Hayatımızda meydana gelen hızlı teknolojik değişimi uluslar arası bütünleşme ve artan bir rekabettir. Bu ders sonunda edineceğiniz bilgi ve beceriler doğrultusunda çorap üretim sektöründe vazgeçilmez olan elektronik çorap örme makinelerini tanımanız sizler için çok yararlı olacaktır.

Devamı

Bezayağı kumaş dokuma

2009-09-25 14:33:30

Dokuma kumaş üretimi yapılan firmalarda sipariş edilen ya da tasarlanan kumaşların seri halde üretimi yapılmadan önce numune dokumaları yapılmaktadır. Bunun nedeni seri üretimde çıkabilecek hataları önceden görmek ve tasarlanan kumaşın üretilebilirliğini test etmektir. “Ana Örgüler” ve “Tahar ve Armür Planları” dersleriyle bezayağı, dimi ve saten örgülerin çizimini, tahar ve armür planlarının yapılmasıyla ilgili bilgi ve becerileri kazanabileceksiniz. Bezayağı kumaş dokuma dersiyle ilgili tüm faaliyetleri tamamladığınızda, numune tezgâhını ve ana elemanlarını tanıyacak, numune dokuma tezgâhında çözgü hazırlamayı, hazırlanan çözgüyü tezgâha bağlamayı, gücü ve tarak taharı yapmayı, çerçevelere armür planına göre hareket vermeyi ve numune kumaş dokuma işlemlerini yapabileceksiniz

Devamı

Örgü Çeşitleri, Basit Örgü

2009-09-25 14:32:46

Bugün bile hepimiz giyim alanındaki değişikleri takip etmekten kendimizi alamamaktayız. Tekstil sanayinin kuruluşundan başlayarak dokuma endüstrisi dalında sürekli yenilik ve değişiklikler yaşanmaktadır. Bu gelişim, yenilik ve değişikliklerle birlikte toplumsal ve kültürel yaşam içerik yönünden zenginleşmekte ve giyim-kuşam yerini çağdaş giysilere bırakmaktadır. Ayrıca giyim-kuşamın belirlenmesinde moda ve çalışma koşulları da etkili olmaktadır. Doğal olarak giysilerimizin çeşitliliğini, değişimini ve yeniliğini sağlayan tekstil alanı dokuma dalında kumaşların önemi büyüktür. Dokunmuş kumaşların, ana örgüleri öğrenmeden yapılamayacağını pek tabii ki kabul etmeliyiz. Dokuma endüstrisindeki gelişim ve yenilikleri takip edebilmek ve bu gelişim sürecinde aktif olarak yaratıcı bir eleman rolü üstlenmek gerekmektedir. Bu rolü hakkı ile yerine getirmek için yukarıda belirttiğimiz gibi dokumada kullanılan ana örgülerin bilinmesi esastır. Bu derste dört temel başlık altında bezayağı, dimi ve saten örgüleri tanıyıp, özelliklerini ve kullanım alanlarını bilerek, çizimlerini yapabilecek ve renkli ipliklerin örgülere etkisini çizebileceksiniz.

Devamı