Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Örgü , Tekstil ve Dokuma Giysiler

Bu bölümde çeşitli örgü işleri ve hızlı şekilde tekstil ürünleri hazırlamak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Kumaş boyamadan örme Etek ve Hırka hazırlamaya kadar çok çeşitli konular bu bölümdedir.


Tekstil baskı yöntemleri 3 - Rotasyon baskı

Tekstil baskıcılığının ilk olarak Uzak Doğu’da, Hintliler ve Çinliler tarafından yapıldığı ileri sürülmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda ise Mısır piramitleri ve mezarlarında boyamadan farklı yöntemlerle renklendirilmiş kumaş parçalarına rastlanmıştır. Tekstil yüzeylerinde renklendirme dokuma, örme ve baskı teknikleriyle yapılmaktadır. Dokuma ve örme tekniklerinde üretim hızının düşük olması, uygulama zorluğu,desen çeşitliliğinin ve renk varyasyonunun az olması nedeniyle baskı tekniği daha çok tercih edilmektedir. Dokuma ve örme teknikleriyle kumaşın renklendirilmesi baskı tekniğinden daha zahmetli ve pahalıdır. Çünkü iplikler ilk olarak istenen renklere boyanır ve daha sonra dokuma veya örme makinelerinde üretime geçilir. Fakat baskı tekniğinde üretim hızı yüksek ve maliyeti düşüktür. Baskı tekniği esasen tekstil yüzeyinin belirli bir bölgesinin renklendirilmesinden veya bu bölgedeki boyar maddenin aşındırılmasından ibarettir. Boyama prosesinde tekstil malzemesinin tümünün boyanmasına karşılık, baskı işleminde bu malzemenin belirli bölgeleri renklendirilir. Rotasyon baskı makineleri üretim hızlarının yüksek olması, işlem sürelerinin kısa olması nedeniyle çok kullanılan makinelerdir. Bu makine ile istediğiniz desenlerinizi tekstil yüzeylerine uygun tekniklerle basabilirsiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

torik Tekstil baskı yöntemleri 3 - Rotasyon baskı

dokumanlar indirilemiyor duzeltebilirseniz iyi olur Saygilar

04-08-2010 14:52

  webmaster Rotasyon Hazır

  Düzelttim. indirebilirsiniz.

  uyarı için teşekkürler.

  04-08-2010 15:43

   Mesaj

   Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
   Öneriler
   Diğer Dersler