Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Örgü , Tekstil ve Dokuma Giysiler

Bu bölümde çeşitli örgü işleri ve hızlı şekilde tekstil ürünleri hazırlamak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Kumaş boyamadan örme Etek ve Hırka hazırlamaya kadar çok çeşitli konular bu bölümdedir.


Tekstil baskı yöntemleri 2 - Flok ve Transfer baskı

Flok, yaşadığınız mekândan, yazı yazdığınız kâğıda, kullandığınız arabadan üzerinde durduğunuz halıya, kadar her alanda, hepimizin günlük hayatında vazgeçilmez bir şekilde yer almaya başladı. Flok hayranlık uyandırmaktadır; çünkü bir dokuma, kadifemsi veya fırça gibi her türlü materyale uygulanabilen bir madde. Flok her yerde karşımıza çıkmaktadır, Bir tişörtün üstünde, oturduğunuz koltukta, pencerelerimizde kullandığımız perdelerde, abiye kumaşların üstünde, bir parfüm paketinin içinde, araba torpido gözlerinde, araba tavanlarında, yer kaplamalarında, makyajda kullanılan fırçalarda rastlamak mümkündür. Transfer baskı, baskının kullanıldığı her üründe üreticiyi baskıcıya bağımlılıktan kurtarıp, kendi bünyesinde baskı yapabilmesi imkânını vermesi sebebiyle, üreticiye büyük avantaj sağlamaktadır. Transfer baskı yöntemi; kumaş üzerine desen baskı konusunda dünyanın en kolay baskı tekniğidir. Bu yöntem ile çok renkli, en zor desenler istenirse çok kısa metrajlarda bile basılabilir. Bu ders ile flok ve transfer baskı teknikleri hakkında bilgi alıp uygulayabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

kenan Transer logo baskısı

Merhaba arkadaşlar kumaşa transfer baskı yapiyorum. Lazet Xerox makinadan logo çıktısı aliyorum ve yağlı pilastik boya ile kaplama yapıp transfer tozundan geçirdikten sonra fikseden geçirerek kumaşa baskı yapiyorum. Ancak kağıdın üstündeki toner ile plastik tarnser boyası birbirine karıştığı için logolar soluk çikiyor. Acaba lazer yazıcıdan çıktı aldıktan sonra herhangi bir işlem yapıldıktan sonra mi kaplama boyası ile kaplama yapılır yoksa plastik kaplama boyanın içine herhangi bir kimyasal malzemem mi katmam gerekir. Birde lazer yazıcıdan çıktı almadan kağıdın üstüne bir lak sürülüyormuş. Bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekürler.

07-06-2011 17:13

  cener logo

  renkli fotokopiden çiıkti almadan önce transfer kağıdına herhanli bir şey sürülürmü

  26-07-2011 15:27

   Mesaj

   Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
   Öneriler
   Diğer Dersler