Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Tekne ve Yat

Tekne ve yat kullanma hakkında bilgi, yat sürme hakkında teknik detaylar. Tekne motoru ve diğer donanım gibi konuları bu bölümde bulabilirsiniz. Sizde yat ve teknelere meraklıysanız bu bölümdeki bilgileri seveceksiniz.


Kıç bodoslama

Bir çelik geminin kıç formunu elde etmek için, üç veya dört ay süreye aynı zamanda tersane ortamına ihtiyaç vardır. Bizim okul atölyelerinde böyle bir imkânımız olmadığı için, siz bu derste farklı malzeme ve ölçülerde gemi kıç formunu oluşturacaksınız. Burada önemli olan kullanılan malzeme değil bir geminin kıç formunun nasıl oluştuğunu öğrenmektir. Bu derste bir konteynır gemisinin projesinden elde edilen iş resimlerini, belli bir ölçekte küçülterek uygulama faaliyetleri yapacaksınız. Ders sonunda yapacağınız uygulama faaliyetlerini bir araya getirdiğinizde gemi kıç formunu elde edebileceksiniz. Bütün dersleri bitirdiğinizde ise bir geminin maketini elde etmiş olacaksınız. Bu ders sonunda bir tersaneye gittiğinizde tersanenin çalışma şeklini ve geminin kıç formunun nasıl oluşturulduğunu öğrenmiş olacaksınız. Kıç bodoslama tekne kaplamasının kıç sonundaki iki bordasını birbirine bağlar. Omurganın düşey bir devamıdır. Buna ek olarak dümeni ve tek ile üç pervaneli gemilerde şaftı taşır. Bu nedenle kıç bodoslama, baş bodoslamaya oranla konstrüksiyon yönünden daha zordur. Bir zamanlar kıç bodoslamalar daima içi dolu dikdörtgen çubuklardan ibaretti. Bugün çoğunlukla dökme çelik veya ağır çelik levhalardan yapılır ve parçalar birbirine kaynak edilir. Kıç bodoslamanın şekli geminin tek veya çift pervane oluşu ve dümen şekline bağlı olarak değişir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır