Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Tekne ve Yat

Tekne ve yat kullanma hakkında bilgi, yat sürme hakkında teknik detaylar. Tekne motoru ve diğer donanım gibi konuları bu bölümde bulabilirsiniz. Sizde yat ve teknelere meraklıysanız bu bölümdeki bilgileri seveceksiniz.


Tekne ve yat denge (balast) tesisatı

Gemilerde balast tesisatının önemli yeri vardır. Balast tesisatı gemi boyutuna ve tipine göre değişmektedir. Gemilerin dengeli bir biçimde yüzebilmesi için balast tesisatına ihtiyaç vardır. Balast tesisatını öğrenmek için öncelikle sistemin ön imalatı ve yardımcı ekipmanların bilinmesi gerekir. Balast tesisatı dersinden sonra balast tesisatı montaj ve resim derslerini öğreneceksiniz. Bu dersin sonunda size gerekli donanım sağlandığı zaman geminin balast tesisatını üretebileceksiniz. Ballast suyu, gemi dengesi ve ağırlık yapması için gemilerin tanklarında taşınması mecburi olan sudur. Gemiler, yük taşımadıkları zamanlarda pervanenin daha çok suya girmesi, geminin suya biraz daha batırılarak dengesinin sağlanması ve gemi yapı elemanlarına binen stresin azaltılması gibi amaçlar ile balast taşır. Ballast olarak eskiden kum, taş veya metal kullanılmıştır. Günümüzde ise geminin dip kısmındaki ve yan taraflardaki tanklara alınan deniz suyu kullanılır. Yükünü boşaltan gemi, pompalar ile denizden çektiği deniz suyunu tanklarına doldurur. Seyir sonunda gittiği limanda yükleme yaparken de taşıdığı deniz suyunu denize geri bırakır. İki liman arasında bazen binlerce mil mesafe olabilir. 200 bin tonluk bir gemi, her seferinde yaklaşık 60 bin ton balast suyu taşır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır