Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Tekne ve Yat

Tekne ve yat kullanma hakkında bilgi, yat sürme hakkında teknik detaylar. Tekne motoru ve diğer donanım gibi konuları bu bölümde bulabilirsiniz. Sizde yat ve teknelere meraklıysanız bu bölümdeki bilgileri seveceksiniz.


Geminin kapalı alanları (ambar) imalatı

Kaportaların, güverte üzerinden alt güvertelere geçişlerini sağlarken aynı zamanda sızdırmazlığı da sağlar. Kaportaların yerlerini, güverte üzerinde nerelerde bulunduklarını ve gemi tiplerinde (tanker, kuru yük vb.) yapılarının nasıl değiştiğini göreceksiniz. Ambar kapaklarının, yapısal imalatını ve hareket mekanizmaları ile ilgili bilgileri bu dersin içerisinde görmüş olacaksınız. Ambar kapaklarının, ambar ağızlarının ve mezarnaların yapımı klas kuruluşlarının denetiminden geçmektedir.Makine dairesine güverteden inmek için yapılmış sızdırmazlık elemanıdır. Bunun yanı sıra dümen dairesinin içerisinde bulunan dümen makinesinin bakım onarımı esnasında makine parçalarının dışarıya çıkartılması söz konusu olduğu takdirde bu kısımdan faydalanılır. Kapak genişlikleri makinenin genişliğine göre standartlardan tespit edilir. Gemi zincir donanımının kontrolü, gemi boyalarını depolamak ve baş pik tanklarına inmek için kullanılan sızdırmazlık elemanıdır. Gemi baş kısmında bulunan baş iticilerin (bow thrusters) elektrik motorlarının arızası durumunda bakım onarım yapmak için baş kasaralara iniş kaportalarından faydalanır. Arıza giderilmediği takdirde elektrik motoru bu kapaktan tahliye edilir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır