Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Pazarlama

Pazarlama ve Perakende sektörü hakkında teknik bilgiler, Pazarlama yöntemleri ve pazarlamacılık. Sigorta işlemleri, ambalaj, banka işelmeri, muhasebe, ürün takibi, borç ve alacak işlemleri. Pazarlama sektörüne girmek için bilmeniz gereken her türlü bilgi burada


Tazminat Nasıl Hesaplanır

Şunu her zaman hatırlamak lazım ki bir sigortalının sahip olduğu değerleri sigorta kapsamına almasının temel nedeni her hangi bir olumsuzluk karşısında zararını karşılamaktır. Yani tazminat almaktır. Her müşteri aslında tazminat için sigortalı olmaktadır. Tazminat müşteri için bir garantiyken şirket için bir olumsuzluk yani giderdir. Sigortalının her hangi bir hasara uğramasın durumunda poliçe şartları çerçevesinde zararının giderilmesini talep edecektir sigorta şirketi de poliçeyi inceleyerek hasar poliçe şartlarına uygunsa tazminat miktarını hesaplayarak sigortalıya ödeme yapacaktır. Ancak bazı durumlar vardır ki sigorta şirketi bu zarar miktarını karşı taraftan talep edebilir veya poliçe kapsamında değilse müşteriye bu ödemeyi yapmayabilir. Bu durumda karşı taraf ödemeyi kabul etmez ve değişik durumlar söz konusu olabilir. Burada da yargı, tahkim, rücu gibi kavramlar karşımıza çıkacaktır. Bunun yanı sıra hasardan sonra sigorta bedelinin durumu söz konusu olmaktadır. Geriye kalan hasarlı malın durumu ne olacak. Eyer bu maldan geriye işe yarar bir kısım kalmışsa veya kalıntıları işe yararsa bunlar ne yapılacak gibi durumlar söz konusudur. Sigorta şirketimi bunları alacak veya sigortalıya mı kalacak. Tabi bunların yanı sıra sigorta şirketlerinde kendilerini güvence altına almak isteyeceklerdir. Bunun için reasürans anlaşmaları yapacaklardır. Yani kendi risklerini belli bedel karşılığında başka bir sedan şirketle paylaşacaklardır. Tabiî ki bunu yaparken hangi tür reasürans anlaşmaları onlar için karlı olacaktır gibi konular gündeme gelmektedir. Eğer bütün bunlar ilgini çekiyorsa; bir sonraki sayfaya geçerek tazminat ve reasürans konusunda kendinizi yetiştirerek bu mesleğin vazgeçilmez bir unsuru olarak kabul ettiriniz. Unutmayın siz bir sigortacısınız ve bu mesleğin en iyisini siz yapar en iyi şekilde gereklerini yerine getirirsiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler