Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çiçek ve Bahçe

Çiçek yetiştirmek ve Bahçe bitkileri hakkında her türlü bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz. Siz de çiçekleri seviyorsanız her türlü çiçek hakkında detaylı bilgileri PDF şeklinde indirin ve internete muhtaç olmadan uzun uzun okuyun.


Taxodiaceae türü bahçe ağaçları

Taxodiaceae familyasında çok büyük ağaçların olduğu bilinmektedir. Birçok cinsi süs bitkisi olarak kullanılan bu familyada dünyanın en büyük ve en yaşlı ağaçları bulunur. Dağınık bir yapıdadır. Yaprak dökmeyen bu bitkiler monoiktir. Yapraklar pul şeklindedir. Dişi kozalaklarda kozalak pulları yassıdır. Ülkemizde doğal olarak yetişen cinsi bulunmamaktadır. Ancak peyzaj çalışmalarında kullanılabilmektedir. Bu familyadaki bitkilerin teşhisi sırasında şu özelliklere bakmamızda yarar vardır. Kozalak pulları balıksırtı formunda iğne yaprakların ucu sivri ve daima yeşil, yaprağın altında iki beyaz çizgi varsa sequoiaya, iğne yapraklar yazın yeşil, kısa sürgünler ve yapraklar kışın dökülür yapraklar ve sap karşılıklı ise metasequoiaya, yapraklar ve sap değişken ise taxodium bitkisi olarak tanımlanır. İşte siz bu dersi tamamladığınızda taxodiaceae familyasının tüm özelliklerini öğrenecek ve bu bitkileri peyzajda rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler