Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Yemekte Servis sonrası işlemler

Turizm sektöründe satılamaz hiçbir ürün yoktur. Asıl amaç, ürünün nasıl satılacağının öğrenilmesidir. Servis elemanlığımesleğinin önemini ve inceliklerini bilmemiz gerekir. Bundan önce, yiyecek-içecek işletmelerinde yer alan servis hizmetlerinin neler olduğunu, servis malzemelerini tanıdınız. Misafir masasınıhazırladınız. Artık misafir masasına nasıl servis yapmamız gerektiğini öğrenmenin zamanıgeldi. İşletmemizde ağırlayacağımız misafirlerimiz isteklerinin mümkün olduğunca çabuk ve seri bir şekilde gerçekleşmesini isterler. Müşkülpesent müşterileri memnun etmesi zor bir iştir. Ayrıca misafir masasının kirlenmişve kullanılmayacak servis malzemeleriyle dolu olmasıonlarırahatsız eder. Yemek, öncelikle göze hitap etmelidir. Bunu sağlayacak olan da mutfak’tır. Güzel bir şekilde takdim etmekse bizim görevimizdir. Servisi, kurallarıdahilinde yapmak, servis önceliklerine dikkat etmek bizim görevlerimizden birkaçıdır. Bunlarıyaparken de müşteri bekletilmemeli, zamanında müşterinin isteklerini yerine getirmeliyiz. İşte şimdi, servis esnasında, malzemeleri güvenli ve seri taşımada kullanacağınız tepsileri tanıyacak ve kullanma metotlarınıöğreneceksiniz. Tepsi kullanmayacağınız hallerde ise, elle tabak taşıma tekniklerini öğreneceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler