Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Tahıl tatlıları

Tahıl tatlılarını tanıyacak ve yapılışlarını öğreneceksiniz. Dersimüzde aşure, helva ve zerde örnek olarak alınmıştır. Bu tatlılar Türk yemek kültürünün özel bir kısmını oluşturur. Ders sonunda tahıl tatlıları yapma yeterliliğini kazanacaksınız. Dünyanın sayılı mutfaklarından olan Türk mutfağı, içerdiği özel yemekler ve tatlılarla tüm dünyanın beğenisini kazanmaktadır. Özellikle tatlılarımız çeşitliliği, lezzetleri ve farklılıkları nedeniyle bu beğeniyi hak etmektedir. Siz de bu tatlıların yapılışlarını öğrenerek önceki derslerde kazandığınız bilgi ve becerilere yenilerini ekleyecek ve mesleğinizdeki ilerleyeceksiniz.. Böylece mesleğinizde daha verimli ve yeterli hale geleceksiniz. Ayrıca, Türk mutfağını dünyaya tanıtma ve sevdirmede üzerinize düşen görevi de yerine getirmiş olacaksınız. Ders yazımında basit bir anlatım ve pratik ölçüler verilmiştir. Böylece tatlıları kolaylıkla hazırlamanız mümkün olacaktır. Siz de geleneksel özellik taşıyan bu tatlıları araştırarak yani tatlar geliştirebilirsiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler