Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Örgü , Tekstil ve Dokuma Giysiler

Bu bölümde çeşitli örgü işleri ve hızlı şekilde tekstil ürünleri hazırlamak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Kumaş boyamadan örme Etek ve Hırka hazırlamaya kadar çok çeşitli konular bu bölümdedir.


Tekstilde Tahar ve Armur planları

Dokuma tekniği ile kumaş oluşturabilmek için ipliklerin birbiriyle bağlantısını gösteren örgüleri desen kâğıdına çizmek dokuma alanında faaliyet gösterecek her elemanın kazanması gereken bir beceridir. Ağızlık açma, atkı atma ve tefe vurma bir dokuma kumaşın üretilebilmesi için sürekli tekrarlanan temel işlemlerdir. Örgülere ait tahar planları her bir çözgü ipliğinin çerçevelerdeki yerini belirlerken, armür planları da ağızlık oluşturma işleminde çerçevelerin hareket sırasını göstermektedir. Dolayısı ile tahar ve armür planları dokuma örgülerinin dokunabilmesi için gerekli olan temel işlemlere başlangıç yapabilmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda bir kumaş numunesinin yeniden dokunabilmesi ya da yeni bir kumaş için tasarım yapılabilmesi; örgü raporu, tahar planı, armür planı üçlemesinin ve birbirleriyle bağlantılarının çok iyi bilinmesiyle mümkün olabilecektir. Bu ders sonunda edineceğiniz bilgi ve beceriler ile tekstil-dokuma alanında kullanılan dokuma örgülerinin tahar ve armür planlarını çizebileceksiniz. Ders sayfaları ilerledikçe her dokuma örgüsünün ancak tahar ve armür planlarıyla birlikte çizildiğinde anlam kazandığını, uygulanabilir duruma geldiğini göreceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

ali genç tahar....0535 630 91 29

her türlü taharlanır.. işi itinayla ve özenle yapılır siz değerli tekstilci müşterilerimize...

21-02-2010 19:48

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler