Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Yemek Sosları 3

Soslar 1 ve Soslar 2 derslerinde temel beyaz soslar ile temel kahverengi sosları gördük, nasıl yapıldıklarını ve türeyenlerini öğrendik. Şimdi Soslar 3 dersinde ise yağ fondu ile hazırlanan sauce mayonnaise ve sauce hollandaise’in hazırlanışını, türeyenlerini ve kullandığı yerleri göreceğiz. Soslar 1 ve Soslar 2 derslerini gördükten sonra soslarla ilgili ufkunuzun genişlediğini, merakınızın arttığını, sosların zor olmadığını anladığınızı düşünüyoruz. Sauce mayonnaise temel soğuk soslardandır. Fondu zeytinyağı olarak bilinirse de bitkisel sıvı yağlar kullanılarak hazırlanabilir. Herkesin severek tükettiği ve yaygın olarak kullanılan salatalara, soğuk etlere, soğuk sandviç, kanapeler ve daha pekçok yiyeceğe eşlik eden bir sostur. Diğer bazı soslarda olduğu gibi sauce mayonnaisenin de pek çok türeyeni vardır. Sauce hollandaise ise temel sıcak soslardandır. Fondu eritilmiş süzülmüş (ayranı alınmış) tereyağıdır. Teknik olarak yumurta sarısına lezzet vericilerle, tereyağının yedirilmesi esasına dayanır. Hazırlanması oldukça beceri isteyen mutfak diliyle tutturulması kolay olmayan özel bir sostur. Hemen hemen kişiye özel hazırlanır diyebiliriz. Artık günümüzde oldukça az hazırlanır olduğunu duyuyoruz. Çünkü depolanamayan kısa süre sıcak (60 ◦C ) ortamda bekleyebilen özel bir sostur. Direk türetilmeden verilebildiği gibi, çeşitli ilavelerle türeyenleri hazırlanabilmektedir Genellikle pahalı etler, bonfileden hazırlanan yemekler, özel sebzelere eşlik eder. Soslar, hiçbir zaman yemeğin özgün tadını örtmemelidir. Yemeğin tadını maskelemek yerine, ona eşlik etmelidir. Dünyanın hemen her mutfağında sos yapımı, mutfağın en ince işi sayılır. Yapımları sırasında büyük bir dikkat ve özen gerekir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler