Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Serigrafi baskıda şablon nasıl hazırlanır ?

Bu derste serigrafi atölyesinde, baskı için kalıp hazırlama aşamaları anlatılmaktadır. Serigrafi Kalıbı Hazırlama dersi ile serigrafi şablonları, emülsiyon çeşitleri, emülsiyon kullanım alanları, emülsiyon sürülmesi, kalıp pozlandırılması, kalıbın açılması, kalıbın retüş yapılması, kalıbın sızdırmazlık sağlaması kalıbın kurutulması, aşamalarını öğreneceksiniz. Serigrafi atölyelerinde kalıpçının önemli bir yeri vardır. Kalıp yapılma aşamasında oluşan bir hata, baskı sırasında ortaya çıkar. Hatanın çıkmaması için kalıpçının çok dikkatli çalışması gerekmektedir. Serigrafinin başlangıç noktası kalıp hazırlamadır. Ders uygulamalarında çok titizlik göstermeniz ve uygulamaları kendi çabalarınızla tekrar etmeniz sizin için yararlı olacaktır. Serigrafi, meslek itibariyle günümüzde yaygın olarak tekstil ve etiket sektöründe kullanılmaktadır. Serigrafi baskı sektörü kalifiye elaman ihtiyacını sizin gibi bu dersi almış kalifiye elemanlardan karşılayacaktır. İş bulma konusunda diğer sektörlere göre daha şanslı bir durumdadır. Öğreneceğiniz bu ders ile bir serigrafi atölyelerinde kalıpçı olarak iş bulmanıza yardımcı olacaktır. Serigrafi aynı zamanda bir sanattır. Bu sanatın önemli aşaması kalıp hazırlamadır. Özgün baskı şablonları hazırlanabilir ve baskı yapılabilir. Bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Serigrafi baskının kalıp hazırlaması ve baskısı küçük işletmelerde yapıldığı gibi çok büyük işletmelerde mevcuttur. Küçük işletmelerde kalıbı yapan kişi ile baskı yapan kişi aynı olabilir. Fakat büyük işletmelerde mutlaka kalıp atölyesi vardır. Bu derste göreceğiniz her uygulama bire bir o atölyelerde yapılmaktadır. Sizin yapacağınız, bu dersi iyi öğrenmenizdir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler