Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Serigrafi baskı sonrası yapılan işlemler

Bu derste serigrafi baskı sonrası çalışmalarında kalıp temizleme aşamaları anlatılmaktadır. Serigrafi baskı sonrası dersi ile serigrafi mürekkep temizleyicileri, emülsiyon sökücüleri ve gölge gidericileri tanıyacaksınız. Mürekkep temizleyicileri kullanım alanları, emülsiyon sökücüleri kullanım alanları, gölge gidericileri kullanarak eleğin temizlenmesi aşamalarını öğreneceksiniz. Serigrafi baskı kalıplarının iyi temizlenmesi hem bir sonraki iş için hem de elek ömrünün uzun olması için son derece önemli olup tüm bu işler büyük bir titizlikle yapılmalıdır. Bu işlerin düzenli yapılabilmesi için kalıp temizleyen kişinin titizlikle çalışması gerekmektedir. Serigrafi kalıbının uzun ömürlü olması için kalıbın çok iyi temizlenip kaldırılarak yeni işe hazır hâlde bekletilmesi gerekir. Ders uygulamalarında çok titizlik göstermeniz ve uygulamaları kendi çabalarınızla tekrar etmeniz sizin için yararlı olacaktır. Serigrafi, meslek itibaryla günümüzde yaygın olarak tekstil, etiket ve ambalaj sektöründe kullanılmaktadır. Böyle çeşitli materyallerin baskısının kuruması da değişik yöntemlere gerek manuel makinelerde, gerek sıcak hava ile ve gerekse sıcak üfleyicilerle olmaktadır. İşte bu derste bu sistemlere değinilmiştir. Serigrafi aynı zamanda zarif bir sanatsal faaliyettir. Bu sanattan verimli şekilde faydalanmak yine sizlerin elindedir. Serigrafi ile çalışan her sanatkârın bu işten zevk alarak çalışması, daha verimli işlerin ortaya çıkmasına sebep olacağından serigrafinin her aşamasına büyük önem vermeniz gereklidir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler