Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Seramik Motifleri 4 - Yaprak motifleri

Yaprak motifleri, bitkisel motiflerin en önemli ve en sık kullanılan motifleri arasındadır. Yaprak motifleri tüm yaprak motif çeşitlerini oluşturduğu gibi, Türk motiflerinin de temelini oluşturmaktadır. Yaprak motifleri çok çeşitlidir. Basit yaprak motifini çizmek, süsleme motiflerinin çizebilmek için gerekli olan temel motiftir. Tırnaklı yapraklar sağa sola bakan, ikili, üçlü, dörtlü, beşli, altılı, yedili, sekizli, dokuzlu küme yapraklar olarak çeşitlenebilmektedir. Ayrıca sırttan görünüşlü, kıvrımlı, hançerli yaprakları da klasik çini desenlerinde sık, sık görmekteyiz. Yaprak motiflerinin tümünü motif çıkışlarında özellikle de desenlerin başlangıç noktalarında kullanmaktayız. Başlangıç noktalarında basit yaprak motifleri, tırnaklı yaprak motifleri, küme yaprak motifleri gibi tüm çeşitleri bir arada ve desenin bütünlüğüne uygun olarak kullanılmaktadır. Bu dersi başarı ile tamamladığınızda, beşli ve yedili küme yaprak motiflerini tırnaklama tekniğini öğrenecek, beşli ve yedili küme yaprak motiflerini, yeni desenler oluştururken estetik olarak çizebilecek ve kullanabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler