Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Seramik Motifleri 3 - Tırnaklı Yaprak

Sanat, güzellik karşısında duyulan heyecan ve hayranlığıuyandırmak için insanın kullandığıyaratıcılıktır. Seramik, görsel sanatların bir dalıdır. Çinicilik ise seramiğin bir alt grubudur ve Türk süsleme sanatları arasında dünya çapında tanınan geleneksel sanatlarımızın başında gelmektedir. Süslemecilik insanlık tarihi ile başlar. Kendisini, yaşadığıortamı, eşyayıgöze hoş gelecek şekilde süslemek, onu sanat anlayışıile biçimlendirmek, insanoğlunun temel bir tutkusudur. Gelmişgeçmişuygarlıklar arasında, süsleme sanatlarıen olgun ve seçkin bir seviyeye ulaşmışmilletlerden biride şüphesiz Türk’lerdir. Türk sanatlarının herhangi bir bölümünde, araştırmalar yapılınca, aynıyüce kudret ve sanat varlığıparlamaktadır. Sonsuz çeşit, süsleme, renk ve kalite yönünden bu kadar yükselmede, Türk sanatkârlarının ince zevki ve sanat kabiliyeti şüphesizdir. Zaten Türk sanatkârlarıbir konuyu ele aldıktan sonra, bilhassa bunlarıstilize ederek sonsuz bir varyasyon ve süsleme kaynağıhâline getirmişlerdir. Bitkisel motiflerin Türk süsleme motifleri arasında ki yeri ve önemi büyüktür. Yapraklar ise bitkisel motiflerin önemli ve sık kullanılan motifleridir. Basit yaprakları tırnaklamak basit yaprak çizebilmekle başlar. Bu dersi başarıile tamamladığınızda, basit yapraklarıtırnaklama tekniğini öğrenecek, sağa sola bakan ve ikili tırnaklıküme yaprak motiflerini, yeni desenler oluştururken estetik olarak çizebilecek ve kullanabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler