Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Seramik vazo tasarımı nasıl yapılır

Tasarım, bir ürün ortaya koymaya yönelik düşünsel ya da maddi çalışmalar sürecidir. Bunu ürünün gerçekleştirilmesi aşaması izler. Asıl yapıtın gerçekleştirilmesi sırasında yönlendirici olan proje, çizim, mekân vb. nin tümüne tasarım denir. Her gün kullandığımız porselen yemek tabakları, kupalar, evimizdeki biblolar, duvara aslı panolar tasarımı yapılarak oluşturulmuştur. Bir ürün oluşturulmadan önce tasarımının yapılması gereklidir. Masa üzerinde çok parçalı kalıp almaya uygun vazo modeli yapımı dikkat gerektiren bir aşamadır. Şekillendirilecek vazo modelinin fonksiyonları, estetik yapısı ve seri üretime uygunluğu göz önünde bulundurularak tasarımı yapılmalıdır. Vazo modeli görünüş olarak üretilecek seramik ürünün aynısı olacaktır. Bu nedenle model hazırlama aşamasında çok dikkatli ve titiz çalışmak gerekir. Üretkenliğin ve estetiğin bir arada kullanılması ile güzel vazo modelleri ortaya çıkarabileceğinizi unutmayınız. Bu dersi tamamladığınızda, vazo modeli tasarlayıp teknik resim kurallarına uygun yapım resmini çizebileceksiniz. Vazo modeli şekillendirmek için çalışma tezgâhını hazırlayabilecek, alçı dökümü yapabileceksiniz. Vazo modelini tekniğine uygun şekillendirebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler