Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Seramik tahrirleme yöntemleri

Türk süsleme sanatlarından olan çini sanatına baktığımızda bu zevkin nasıl bir sanata dönüştüğü daha iyi anlaşılır.‘Çini’ Türkçe’de genellikle yapıların içinde ve dışında duvar kaplaması olarak kullanılan, pişmiş topraktan kare, çokgen gibi çeşitli biçimlerde yapılan, yüzeyi renkli ya da desenli olup parlak ve saydam tabakayla kaplı küçük boyutlarda levhalara verilen isimdir. Ama Türkler gerek Selçuklu gerek Osmanlı dönemlerinde, çiniden kaplar, kâseler, vazolar, kandiller vb. çok çeşitli ürünler yapmışlardır. Bu nedenle çini sözcüğü bütün bu kullanım eşyasının yapıldığı bir malzeme ve işçilik bütünlüğü olarak algılanmalıdır. Çini sanatında yüzeyleri bezenerek süslenen formlar arasında bir grubu da genel bir ifade ile dik formlar oluşturur. Bununla birlikte çini sanatında, çok çeşitli dik form biçimleri kullanılmaktadır. Bu çeşitler arasında vazolar, ibrikler, sürahiler ve küpler sadece bazılarıdır. Çinide yüzeylerin bezenmesinde kullanılan dik formlar, tornada el ile şekillendirilir. Şekillendirme aşaması tamamlanan formlar, bisküvi pişirimi yapıldıktan sonra, dekor çalışmaları için hazır hale gelir. Formların biçim ve ölçülerine uygun desenler kullanılarak, form yüzeyleri dekorlanır. Sizler bu dersi başarı ile tamamladığınızda dik formları dekorlamanın ilk aşamaları olan file çekimi, desen aktarma ve tahriri ile ilgili temel bilgileri öğreneceksiniz.Ayrıca bahsedilen bu konular ile ilgili çeşitli uygulamalar yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler