Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Çini tabak desenleri yapımı 2

Seramiğin çeşitlerinden olan “çini” bize ait olma özelliğini yüzyıllardan beri korumaktadır. Form ve desen zenginliğiyle sadece bize özgüdür ve bizi yansıtır. Bu yönüyle en önemli geleneksel sanatlarımızdan biridir. Bu güzel sanat dalımızı korumak ve yaşatmak bizim en önemli vazifelerimizdendir. Atalarımızdan bize bırakılan en değerli mirasımızdır. O günlerde teknolojik imkânların çok kısıtlı olmasına rağmen içinde büyük bir özveriyle bu sanat dalı ortaya konmuş ve yaşatılmıştır. Günümüze kadar da korunarak gelmiştir. Biz de gelecek nesillere çini sanatımızı, aslını bozmadan aktarmalıyız. Çini bölümlerimizde verilen eğitimin en önemli amacı da budur. Siz de çini bölümünde eğitim alarak bu amaca katkıda bulunmuş olacaksınız. Daha önceki derslerde 10-18 cm’lik şekillendirmesini yaptığınız yarı mamul tabağın, bisküvi pişirimine kadar tüm aşamalarını gerçekleştirmiştiniz. Bu dersi başarı ile tamamladığınızda 20-30 cm’lik şekillendirmesini yaptığınız yarı mamul tabağın, rötuşlama ve astarlama işlemlerinden sonra bisküvi pişirimlerini de yaparak tüm aşamalarını gerçekleştirebileceksiniz. Öğrendiklerinizin ışığında çağdaş yorumlar kazandırmanın yanında klasikler arasına giren çini formlarımızı yaşatacaksınız. Bu ders sizlerin üretken, daha ekonomik, yeniliklere ve gelişmelere açık olmanızı sağlayacaktır. Dersin yaşantınıza ve çini sektörüne yenilik getirmesi umuduyla başarılar dileriz

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler