Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Çini tabak desenleri yapımı 1

İnsanların beslenme ihtiyacından doğan ve çömlekçilik olarak başlayan seramiğin günümüzde birçok sanayi dalının üretim teknolojisine önemli katkıları olan bir bilim dalı olmasının yanı sıra bir sanat dalı olduğu da bilinmektedir. Seramiğin çeşitlerinden olan çini bize özgü olan en önemli sanat dallarımızdan biridir. 15. ve 16. yüzyıllarda en parlak dönemlerini yaşayan “Çini” günümüze kadar aslını bozmadan gelmiştir. Günümüze kadar gelen bu kültür mirasımızın değerini bilmeli ve bu değere layık üretim yapmalıyız. Çini desenlerin en fazla uygulandığı yüzey olan tabak formlarında kaliteyi yükselterek bu güzel sanatımıza hak ettiği değeri vermeliyiz. Ancak görünüm ve malzemesi, özellik ve dayanımı istenilen niteliklerde olan çini tabaklar üretilerek kalite yükseltilebilir. İşte bu ders ile daha önce almış olduğunuz Dış Sıvama 1 ve Dış Sıvama 2 derslerinden farklı olarak en az zayiatla, seri halde 20-30 cm’lik tabakları şekillendirebileceksiniz. Ayrıca seramik şekillendirme yöntemlerinden olan şablon tornada dış sıvama tekniğini uygulamakla ilgili bilgi ve becerileri tekrarlayarak pratik kazanacaksınız. Bu dersi başarı ile tamamladığınızda şablon tornasını, araç-gereçleri ve malzemeleri 20-30 cm’lik tabak üretimine uygun hazırlayarak, dış sıvama tekniği ile 20-30 cm’lik tabakları şekillendirebileceksiniz. Bu ders sizlere nitelik kazandırarak çini sektöründe istenen ve aranan eleman olarak yetişmenizi sağlayacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler