Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Seramik Tabak nasıl yapılır

Torna ya da çark diye adlandırdığımız belki de tekerleğin icadı ile belgelendirilen bu sanat dalı, yapım tekniğine biçimine ve bezemesine göre topluluklara ayrılmış ve bu toplulukların coğrafi ve kronolojisinin oluşturulmasında büyük rol oynamıştır. Çark üzerinde şekillendirilmiş ürünlerin tekniği, değişimleri kültürel değişimlere de öncülük etmiştir. Neolitik devrenin başlangıcından beri Anadolu, en eski seramik coğrafyası olma özelliğini haklı olarak elinde tutmaktadır. Bu gelenek, günümüze ulaşmıştır fakat en eski uygarlıkların ortasında doğmuş gelişmiş bu geleneksel sanatımız, maalesef hak ettiği düzeyde değildir. Türkiye’nin dört bir yanında Anadolu köylüsünün geçimini sağlayan çarkçılık, boyut değiştirmiş yöresel olarak izlenebilen konuma gelmiştir. Bu da beraberinde bir taraftan gelenekseli korumak. bir taraftan yaratıcılık ve teknolojiyi geleneksele aktarmak sorumluluğunu birlikte getirmiştir. Bu derste hedeflenen yeterlikler kazanıldığı takdirde çarkın tarihçesini çarkçılığı ve en basit formdan silindirik tabak formunu oluşturabileceksiniz. Dersi başarı ile tamamladığınızda bu sanatı tanımış olacak, bilgi ve birikimlerinizi teknolojinin olanaklarını da kullanarak pekiştirecek ve çarkçılığın hak ettiği yere kavuşmasında öncülük etmiş olacaksınız

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler