Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Seramik kalıp ve döküm üretimi

Seramik üretiminde yer alan önemli minerallerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin detayını bilmeden veya öğrenmeden seramik üretimine geçmek çok yanlış bir hareket olacaktır. Bu yüzden tüm seramikle uğraşan elemanların seramik hammaddelerini yakından tanımak ve bütün minerallerin hangi işlemlerde, hangi oranlarda kullanılması gerektiğini bilmek zorunluluğu vardır. Ayrıca bilimsel olarak yapılan araştırma ve çalışmalarda kullanılacak terimlerin yerli yerinde kullanılması çalışmayı yapan kişiye ayrı bir saygınlık kazandıracağı muhakkaktır. Bu nedenle, dersin içeriğinde zamanı geldikçe belli bilimsel terimlerin detayına açıklamaları yapılarak ‘seramik hammaddeleri ‘ belirli bir önem sırasında tanıtılacaktır. Geleneksel seramik bünyelerinin üretiminde kil grubu mineraller, kuvars ve feldspatlar kullanılmaktadır. Bu malzemelerin özellikleri, birleşme oranları, tane boyutları, pişirme sıcaklığı ürün kalitesini belirleyen faktörlerdir. Bu ders ile döküm yolu ile şekillendirmede istenilen katkı maddeleri ile reçeteye göre hazırlanan döküm çamurundan iyi bir dökümle şekillendirme yapabilmek için hangi yöntemin kullanılacağını ve nasıl uygulanacağını öğreneceksiniz. Döküm yolu şekillendirdiğiniz yarı mamulü rötuşlayıp kurutarak uygun sıcaklıkta bisküvi pişirimini yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler