Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Örgü , Tekstil ve Dokuma Giysiler

Bu bölümde çeşitli örgü işleri ve hızlı şekilde tekstil ürünleri hazırlamak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Kumaş boyamadan örme Etek ve Hırka hazırlamaya kadar çok çeşitli konular bu bölümdedir.


Tekstil için sentetiklerin ahzırlanması

1960’lı yıllardan sonra yaygınlaşmaya başlayan sentetik liflerin önemi her geçen yıl biraz daha artmaktadır.1994 yılında yapılan bir araştırmaya göre dünyada tüketilen liflerin %49’unu sentetik lifler oluşturmuştur. En önemli lif polyester olup dünyada tüketilen sentetik liflerin yarısından fazlasını tek başına polyester oluşturmaktadır. Diğer önemli sentetik lifler polyamid, poliakrilonitril(akrilik elyaf) ve polipropilendir. Bunlardan poliakrilonitril yalnız kesikli elyaf halinde üretilip ve tüketilirken diğerleri hem kesikli elyaf, hem de filament iplik(düz veya tekstüre) halinde üretilmekte ve tüketilmektedir. Sentetik liflere; fabrikada daha üretimleri sırasında istenilen görünüm(temizlik, beyazlık, matlık), tutum ve kullanma özellikleri (yüksek kopma dayanımına sahip, güç tutuşur, düşük boncuklanma özelliğine veya düşük statik elektriklenme özelliğine sahip vb. sentetik lifler gibi) kazandırılmaktadır. Sentetik liflerin üzerindeki kirler, haşıl maddeleri, avivaj ve preperasyon maddeleri tek bir yıkama işlemiyle uzaklaştırılabilir. Dolayısıyla boyanacak veya basılacak sentetik kumaşların, boyama veya basmadan önce yalnızca bir yıkamadan geçirilmeleri yeterlidir. Sentetik lifler fabrikada üretilirken iyi bir beyazlık derecesine sahip olacak şekilde üretilmektedir. Hatta bazı beyaz sentetik liflere fabrikadayken optik beyazlatıcı da katılmaktadır. Dolayısıyla sentetik liflerin ağartılması, bazı beyaz kumaşlar dışında pek söz konusu olmamaktadır. Bu ders ile sentetik liflere uygulanan ağartma ve optik beyazlatma işlemlerini yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler