Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Seramik Motifleri - Rumi motifler 2

Gelmiş geçmiş uygarlıklar arasında, süslenme sanatları en olgun ve seçkin seviyeye ulaşmış milletlerden biri de şüphesiz Türklerdir. Geleneksel sanatlarımızdan olan Türk çini sanatı tarihi gelişim içinde süsleme sanatlarının vazgeçilmez bir parçası olarak yer almıştır. 15. ve 16. yy.lar bezeme sanatlarımızın her alanda en üstün seviyeye ulaştığı bir dönemdir. Buna paralel olarak süsleme motiflerimizde de büyük bir zenginlik görülür. Bu motifler içerisinde rumi motifinin Osmanlı süsleme sanatındaki etkinliği başta gelmektedir. Rumi motifi 17. yy.a kadar olan zaman içerisinde çok zengin kompozisyonlar halinde sunulmuştur. Rumi bordürler ve rumi kompozisyonlar şüphesiz Türk sanatçısının tezyinattaki yaratma gücünün bir delilidir. Rumi motifinin çizimleri yüzyıllar boyunca daima belirli kurallar içerisinde yapılmıştır. Bu kurallar Selçuklularda doğup, Osmanlılarda en üstün seviyeye ulaşmıştır. Ancak Osmanlı Devletinin son dönemine doğru süsleme sanatlarımızın temel yapısını güçlendiren çizim kurallarına pek önem verilmemiş ve Batı sanatı etkisiyle klasik süsleme motiflerimiz özelliğini kaybetmiştir. Bu dönem içerisinde rumi çizimlerindeki denge ve görünüşündeki estetik de tamamen kaybolmuştur. Bu dersi başarı ile tamamladığınızda, rumi kolların çizim tekniklerini öğrenecek, estetik bir üslupla rumi kolları çizebilecek; rumi orta bağ, rumi tepelik ve rumi kol çizim tekniklerine dikkat ederek estetik bir üslupla rumi madalyon kompozisyonu çizebileceksiniz

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler