Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Medikal Cihaz bakımı ve Kullanımı

Bu bölümde medikal cihazların bakımı ve medical cihazlarda kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konular verilecektir. Sizde sağlık sektöründe çalışıyorsanız özellikle elektronik medikal cihazların kullanımı için ihtiyacınız olan bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Röntgen Cihazında Olabilecek Arızalar

Tıp alanında tanı amaçlı kullanılan röntgen cihazları daha önce de bahsettiğimiz gibi hem hasta hem de kullanıcı ve servis elemanları için kaza riski taşıyan cihazlardır. Bununla birlikte röntgen cihazlarının maliyetinin yüksek oluşu ve sağlık hizmetlerindeki rolünün yüksek oluşu nedeni ile bu cihazların doğru ve güvenilir bir şekilde hizmette olması önem taşımaktadır. Bu cihazların işlevsiz kalması hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan önemli kayıplar oluşturur. Yukarıda söz edilen durumlar dikkate alındığında röntgen cihazlarının arıza tespiti ve onarımı oldukça önem kazanmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı röntgen cihazlarının onarımına gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Elinizdeki ders de röntgen cihazlarının arızalarının tespitini ve arıza giderme için gerekli hazırlıkları bulabileceksiniz. Yine bu ders de röntgen ünitelerinin sökümünün nasıl yapıldığını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini bulabileceksiniz. Ayrıca bu ders de röntgen cihazlarında karşılaşılabilecek mekanik arızaların neler olduğunu ve arızaların nasıl giderildiğini görebileceksiniz. Tıbbi cihaz ve sistemlerin bulunduğu ortamların insan sağlığı ve çevre için önemli riskler taşıdığını unutmayınız. Bu cihazlarla çalışırken üzerinize düşen sorumluluğun son derece büyük olduğunu ve çok küçük ihmallerin ne kadar büyük sonuçlar doğurabileceği bilinciyle hareket ediniz ve tüm çalışmalarınızda bu duyarlılığı gösteriniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

fawoo arıza

elimdeki röntgen cihazının operatör paneli çalışmıyor cihazı henüz görmedim ama teknisyenin söylediğine göre cihaz çalişıyor fakat oparatör panelindeki hiç bir tuş işlem yapmıyor galiba tuş takımının ışıkları çalışıyormuş yada ışıkları yanmıyorda olabilir.sizce neden yapar bu arızayı.yardımcı olursanız menmun olurum şimdiden teşekkür ederim.

21-12-2010 11:51

  tufannavruz röntgen arıza

  röntgen arızaları için ulaşabilirsiniz www.ttg.com.tr

  05-01-2013 15:44

   Mesaj

   Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır